מחשש למתקפה: ישראל פינתה את השגרירות בירדן

אחרי המתקפה האלימה על השגרירות בקהיר, ולקראת הפגנת הענק המתוכננת היום בירדן, הורו ראש הממשלה ושר החוץ על פינוי הסגל הדיפלומטי מהשגרירות בעמאן. היום אמורה להתקיים שם הפגנה של האופוזיציה, בהשתתפות "האחים המוסלמים". פעיל בארגון אמר: "ננקה את אדמת ירדן מכל נוכחות ציונית, לקראת טיהור פלסטין מהים עד הנהר"

שגרירות ישראל בירדן פונתה אמש מכל הצוות הדיפלומטי בהוראת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החוץ, אביגדור ליברמן. ההחלטה התקבלה מחשש שהפגנת הענק שתיערך מול מבנה הנציגות היום תישא אופי אלים - בדומה להתפרעות שאירעה בשגרירות בקהיר בשבוע שעבר.

לפי ההערכות, בהפגנה, שהחלה כיוזמה בפייסבוק, ישתתפו מאות אלפי ירדנים. כחלק מהפקת הלקחים מהאירוע בקהיר, נערך הלילה מבצע חשאי ומהיר שבמסגרתו פונו כל אנשי הסגל ובני משפחותיהם בחזרה לישראל דרך גשר אלנבי.

בינתיים, ממשיכים כוחות הביטחון הירדניים להיערך ולאבטח את הפגנת הענק מול שגרירות ישראל בעמאן. לקראת האירוע, שנושא את הכותרת: "ירדן תסייע לשחרר את פלסטין", נפרשו הכוחות המזוינים של הממלכה באופן מוגבר סביב מבנה הנציגות הישראלית מתוך מטרה ברורה - למנוע את מראות השבוע שעבר בקהיר שבים על עצמם בעמאן.

העיתון "אל-אחבאר" דיווח מעמאן על תנועה ערה של כלי רכב משוריינים לעבר אזור השגרירות, וכן על הצבת צלפים סביב המבנה. נוסף על כך, דווח על נוכחות ביטחונית מוגברת בכבישים מרכזיים בעמאן המובילים אל האזור שבו ממוקמת השגרירות.

"נמשיך להילחם - עד לביטול הסכם השלום"

לאירוע שייערך מול השגרירות אחראית ועדת תיאום שהוקמה בין מפלגות האופוזיציה בממלכה ההאשמית. בין הארגונים שייקחו חלק ביוזמה גם "האחים המוסלמים" - שעמיתיהם במצרים לקחו חלק בהתפרעות האלימה בשגרירות הישראלית בקהיר.

אחד ממובילי האירוע, מטעם "האחים המוסלמים", אמר בריאיון - ערב ההפגנה: "אני מצדיע לשאהידים שלנו במצרים וקורא לליברלים בירדן להצטרף אלינו בהתנגדות לכל ניסיון לנורמליזציה עם האויב הישראלי. צריך לנקות את אדמת ירדן מכל נוכחות שהיא של היישות הזאת ושל עוזריה, כצעד לקראת טיהור פלסטין מהים ועד הנהר".

פעיל נוסף שבניגוד לקודמו הזדהה בשמו, אברהים אלג'מווזה, אמר כי "הרחוב הערבי מתנגד לנוכחות הישראלית ואנו פותחים במאבק שייסתיים רק עד ששגרירות האויב תיסגר". הוא הבהיר כי הצעד הבא, לאחר מכן, יהיה "דרישה לבטל באופן רשמי וסופי את הסכם השלום עם ישראל".

בניגוד להצהרות, העריך העיתונאי הירדני עבד אל-רחמן אבו חכמה כי ההפגנה מול השגרירות בירדן לא תישא אופי אלים כפי שהתרחש בהתפרעות בקהיר. "צריך לזכור שבמצרים היה מתח עקב התקרית של הריגת החיילים בגבול, לצד השינויים הפנימיים במדינה שתרמו להתנגדות לישראל", הוא הסביר.

נוסף על כך, אמר אל-רחמן כי "בניגוד לקהיר, שבה פועלת השגרירות הישראלית במקום מרכזי ומוכר לרוב בני העם, הנציגות בעמאן אינה נמצאת במיקום מפורסם או מוכר במיוחד". עוד באשר למאורעות בקהיר, סבר העיתונאי כי "היה שיתוף פעולה בין כוחות הביטחון של מצרים לבין המפגינים, וזה אפשר להם להוריד את דגל ישראל. הגורמים הללו אינם קיימים בירדן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת