נתניהו: זמן הפריצה של אירן יהיה אפסי

ראש הממשלה התייחס לזעם שעוררו דבריו של אובמה בנוגע להסכם הגרעין, וטען כי עם תום ההסכם אירן תוכל לפרוץ לגרעין באופן מיידי. "זו תהיה התוצאה הבלתי נמנעת של ההסרה האוטומטית של המגבלות", הסביר

הקרב בין נתניהו לאובמה נמשך: ראש הממשלה שב והתייחס היום (רביעי) לעסקה של המעצמות עם אירן, על רקע דבריו של אובמה לפיהם זמן הפריצה של אירן לגרעין יהיה אפסי לאחר תום ההסכם. נתניהו טען כי ההסכם אכן יאפשר לאירן להגיע לפצצה בעוד כעשור: "ישראל שותפה לקביעה שעם פקיעת הסכם הגרעין עם אירן זמן הפריצה של אירן להשגת פצצות גרעין יהיה אפסי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נתניהו הוסיף, במהלך ביקור בנגב עם משפחתו, כי היכולת הגרעינית של אירן "תהיה התוצאה הבלתי נמנעת של ההסרה האוטומטית של המגבלות, דבר שיאפשר לאירן להשיג כושר ייצור בהיקף תעשייתי. החלופה להסכם הרע היא לא מלחמה - החלופה היא הסכם טוב. כזה ניתן להשיג, אבל צריך לעמוד איתן ולדרוש את התנאים שנחוצים כדי לשמור על ביטחון ישראל, ביטחון האזור וביטחון העולם".

ראש הממשלה הוסיף וקרא לישראלים לטייל בישראל: "שמרו על עצמכם, תנהגו בזהירות כדי שהחג ימשיך להיות שמח. אני מבקש גם לשלוח תודה לכל חיילי צה"ל ולחיילי משמר הגבול, אנשי כוחות הביטחון והמשטרה ששומרים עלינו בכל יום, גם ביום הזה, ובהזדמנות הזאת אני מבקש לשלוח החלמה שלמה לחיילי צה"ל הפצועים שפעלו בנחישות ובאומץ לב כדי לסכל את הפיגוע", הוסיף בהתייחסות לפיגוע הדקירה בבנימין.

בדרך לייצור גרעיני תעשייתי? (רויטרס)

בבית הלבן טוענים: אובמה לא הובן כראוי

אתמול גורמים בבית הלבן טענו כי דברי אובמה לא הובנו כראוי בישראל. בתדרוך עם עיתונאים ניסתה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף להבהיר את דברי הנשיא: "אובמה אמר שבמידה ולא ייחתם הסכם, אירן תוכל לפתח פצצה בתוך זמן קצר" הבהירה הארף, שהוסיפה: "הנשיא הבהיר כי בזכות ההסכם ייקח לה עוד שנה לעשות זאת - מה שיאפשר נקיטת פעולה צבאית נגדה במידה ויידרש".

בריאיון שהעניק אתמול (שלישי) לרדיו הציבורי NPR, אמר אובמה כי כשיפוג תוקפו של ההסכם עם אירן - זמן הפריצה שלה לייצור פצצת גרעין יצטמצם לאפס. "אחרי 13, 14, 15 שנה יהיו בידי אירן צנטריפוגות מתקדמות שבאפשרותן להעשיר אורניום במהירות רבה", הודה אובמה בריאיון. "בשלב הזה זמן הפריצה לפצצה יתכווץ כמעט לאפס".

אובמה: לא נדרוש הכרה בישראל

"כרגע זמן הפריצה לגרעין עומד על 2-3 חודשים על פי הערכות המודיעין שלנו, ואנו חותרים למצב שבו במשך כ-15 שנים יתארך זמן הפריצה לשנה", הוסיף. לדברי נשיא ארה"ב, טווח הזמן הזה יאפשר לארצו לתכנן תגובה במקרה שבו אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה: "יהיה לנו את הביטחון הזה במשך עשור לפחות".

אובמה גם עקץ את נתניהו בריאיון ודחה על הסף את אחת מדרישותיו: לדבריו, "זו תהיה טעות בסיסית להתנות את ההסכם בהכרה בישראל. התפיסה שאנחנו צריכים להתנות את כך שאירן לא תשיג נשק גרעיני בכך שתכיר בישראל דומה לזו שטוענת שאסור לנו לחתום עסקה אלא אם אופיו של המשטר האירני ישתנה לחלוטין", הוסיף הנשיא האמריקני בריאיון.

"אני רוצה לחזור על הנקודה הזו: אנחנו רוצים שאירן לא תשיג נשק גרעיני בגלל שאנחנו לא יכולים לסמוך על אופי המשטר המשתנה. לכן אנחנו לא רוצים שיהיה להם נשק גרעיני".