ליברמן: "להכרה במדינה פלסטינית יהיו השלכות קשות"

מתכונן ל-20 בספטמבר? שר החוץ אביגדור ליברמן מאיים היום בוועידת החקלאות שנערכת בנגב ואומר כי "כל הוויתורים שעשתה ישראל בעבור הפלסטינים התקבלו כמובנים מאליהם ולא פורשו כמחווה של רצון טוב"

הפלסטינים טרם הגישו בקשה רשמית לאו"ם לקבל הכרה חד-צדדית, אך בישראל ברור שזה רק עניין של זמן עד שהסוגייה תהפוך מרעיון למציאות. שר החוץ אביגדור ליברמן, מזהיר היום מפני השלכות הצעד הזה על ישראל, ותוקף את הפלסטינים על ההתחמקות שלהם ממשא ומתן מדיני עם ישראל.

לדברי ליברמן, אם הפלסטינים יצליחו להעביר החלטה חד צדדית באו"ם, "יהיו לכך השלכות קשות וחמורות, בביטחון מלא". בוועידת החקלאות שנערכת בקיבוץ רביבים שבנגב הוסיף שר החוץ כי "כל הוויתורים שעשתה ישראל בעבור הפלסטינים התקבלו כמובנים מאליהם ולא פורשו כמחווה של רצון טוב".

השר לבטחון העורף מתן וילנאי התייחס היום לניסיונות למנוע את ההכרזה החד צדדית על מדינה פלסטינית. בגלי צה"ל דווח כי במהלך תדרוך לעיתונאים לסיכום תרגיל העורף הלאומי "נקודת מפנה חמש" אמר וילנאי כי נעשית מאחורי הקלעים יש מאמצים דיפלומטיים ענפים לגרום לפלסטינים שלא להכריז על מדינה.

לדברי וילנאי, קיימת מחלוקת אמיתית בקרב הפלסטינים בנוגע להכרזה על מדינה פלסטינית. "אנחנו כבר נמצאים בתוך התהליך של הפלסטינים ומניחים שיקרה משהו בעקבות מהלכי הפלסטינים ובמערכת הביטחון נערכים לכל האפשרויות, גם לתרחישים הקשים ביותר", אמר.

בשוודיה כבר יש שגריר פלסטיני 

בשבוע שעבר השיקו הפלסטינים את מסע ההסברה שלהם לקראת ההצבעה באו"ם, וכבר באותו היום החליטו בשוודיה שלא להמתין להכרעת העצרת הכללית ומיהרו לשדרג את היחסים עם ה"מדינה הפלסטינית" - וקיבלו בה באופן רשמי שגריר מטעמה.

מי שקיבל באופן חגיגי את השגריר הפלסטיני, הלה חוסני פריז, הוא שר החוץ השוודי, קרל בילדט. מדובר במדינה היחידה החברה באיחוד האירופי שבה, נכון להיום, מוצב נציג דיפלומטי פלסטיני במעמד של שגריר מדינה. בילדט הסביר כי קבלת שגריר המדינה הפלסטינית מהווה, מבחינת ארצו, צעד שנועד "לסייע בבניית המדינה הפלסטינית ולקדם את המהלך לקבלת עצמאותה".

הוא הוסיף וקרא הן לישראל והן לפלסטינים לשוב לשולחן המשא-ומתן, כדי "לממש את פתרון שתי המדינות שיוביל להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית ובת-קיימא".

לקראת 20 בספטמבר - סיקור מיוחד:

המדריך: מה יקרה ב-20 בספטמבר?

גבריאלה שלו: "ההכרזה רק תעמיק את הסחף נגד ישראל"

יוסי ביילין: "ספטמבר כבר כאן"  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת