השגריר בקהיר משחזר את רגעי האימה: "הם רצו ללכת עד הסוף"

לאחר שפונה במבצע מסובך יחד עם אנשי השגרירות בקהיר חזרה לישראל, התפנה השגריר יצחק לבנון לספר על הרגעים הקשים שבמהלך מתקפת ההמונים על השגרירות במצרים. "הבנתי בשלב מוקדם שלא מדובר באירוע רגיל", אמר לבנון - שמחכה להבהרות מהמצרים לגבי סידורי הביטחון במבנה השגרירות החדש

ימים ספורים אחרי המתקפה על השגרירות בקהיר, שהסתיימה בנס ללא נפגעים ובפינוי של עשרות אנשי השגרירות בקהיר לישראל, משחזר השגריר יצחק לבנון את רגעי האימה.

"ראיתי טלוויזיה בבית", שחזר לבנון, "כשראיתי שנפער חור ראשון בחומה - הבנתי שהחומה לא תחזיק מעמד. ובאמת, ברגע שהיא נפלה היה ברור שהמפגינים ירוצו ישר לקומות השגרירות".

"אני מקבל בקשר צעקה 'אייזיק, פרצו פנימה'. מהרגע הזה אתה לא משאיר אבן שאתה לא הופך אותה, כל מה שאתה יכול לעשות בכל כיוון אפשרי אתה עושה. הבנתי בשלב מוקדם שמדובר באירוע חמור ביותר, ולא מדובר כאן בדבר שגרתי אלא במקרה חריג שבחריגים", הוא אומר בריאיון מיוחד.

השגריר הוסיף כי ברגע שהצליחו ההמונים להיכנס לשגרירות, הוא הבין שההמונים לא יעצרו וכי ישנה אופציה כי יצליחו לבצע לינץ' בששת המאבטחים שנותרו בשגרירות. "היה ברור שהם ירצו ללכת עד הסוף, וכאן הגיעה החרדה הגדולה", הוסיף לבנון.

מדבריו של השגריר ניתן להבחין במדיניות הישראלית שלא לתקוף את המצרים ולא להעביר עליהם ביקורת. עם זאת, עולה מעדותו של השגריר לבנון כי המצרים לא פעלו כדי למנוע את הרס החומה - וברגע שהמתפרעים נכנסו לבניין השגרירות לא ניתן היה לעצור את ההתפרעות.

"למרות האירועים, אני בטוח שלמצרים יש אינטרס לשמור על הסכם השלום", אמר השגריר, "בצמרת המצרית ישנה מודעות גדולה מה זה אומר לחזור לעידן העוינות. אבל, ישנם גורמים אנטי-ישראלים שהחליפו את חופש הביטוי בהסתה".

"לא המראנו לישראל לפני שהודיעו לנו שששת המאבטחים הנצורים בטוחים", סיכם לבנון, "ועכשיו אני מחכה להחלטת ראש הממשלה ושר החוץ - שהחליטו שכדאי שנחזור לקהיר כמה שיותר מהר".

דרמה בקהיר - סיקור מיוחד:

כך נראו רגעי הדרמה בחדר המצב

שר החוץ אביגדור ליברמן: "היתה הוראה לירות, זו סכנת חיים"

צפו: ההרס בשגרירות - היום שאחרי

נתניהו: "הקומנדו המצרי מנע אסון"

"האשמה כולה מוטלת על מצרים"

הלכוד ביקש מרה"מ: "תודיע להוריי"

רגעי הדרמה: כך חולצו אנשי השגרירות במצרים

צפו בהתפרעות בתוך השגרירות בקהיר

חשש: מסמכים מסווגים נגנבו מהשגרירות בקהיר

במבצע חשאי השגריר והסגל הדיפלומטי פונו ממצרים

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת