ארדואן: לא נשתוק על הפשעים שישראל מבצעת בעזה

ראש ממשלת טורקיה לא מנמיך את הלהבות נגד ישראל ותוקף אותה בחריפות במהלך נאומו במצרים. "אנו דוחים את התירוצים שמצדיקים את המצור על עזה", אמר. הוא פנה לנציגי הליגה הערבית וקרא: "נניף ביחד את דגל פלסטין לשמיים"

המסרים המאיימים שראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ממשיך לשגר לעבר ישראל ככל הנראה סייעו לקבלת הפנים הסוערת והחמה שקיבל אמש עם נחיתתו בקהיר. את נאומו של ארדואן העברנו בשידור חי ובתרגום סימולטני לעברית, באתר האינטרנט של חדשות 2.

לאחר שראש ממשלת טורקיה הבטיח לסייע לעם בלוב להגשים את חירותו, כלשונו, עבר לתקוף בחריפות את ישראל. "ישראל מבצעת באזור צעדים בלתי אחראיים ופוגעת בחוק הבינלאומי", אמר ארדואן והמשיך: "אנו דוחים את התירוצים הישראליים שמצדיקים לכאורה את המצור על עזה".

ארדואן הבטיח לשקם היחסים "אם ישראל תתנצל, תפצה קורבנות ותסיר את המצור מעזה".  עוד אמר ארדואן, "נקטנו בסנקציות נגד ישראל ונמשיך לקדם צעדים נוספים בבית הדין הבינלאומי בהאג. הפלסטינים צריכים להכריז עצמאות מתוך צורך מוצדק ולגיטימי", אמר והוסיף: "אם ישראל תמשיך בקו ההתנהגות הנוכחי - היא תפסיד".

ראש ממשלת טורקיה הקדיש זמן רב מנאומו לסוגיה הפלסטינית, והצדיק את הפניה של הרשות לעצרת הכללית של האו"ם בדרישה לזכות בהכרה במדינה עצמאית. "זו לא אפשרות, אלא חובה", אמר ארדואן וזכה למחיאות כפיים מהנוכחים באולם. "אני פונה אליכם, נציגים יקרים. בואו נניף את דגל פלסטין גבוה לשמיים. אנחנו בטורקיה ניתן את ידנו להנהגה הפלסטינית ונצעד איתה יחד בדרך הזאת".

ארדואן מתח גם ביקורת מרומזת על המשך הדיכוי האלים של המהומות בסוריה. "מאז פרוץ המחאה, הושטנו את ידנו לכל המדינות באזור. היו מדינות שהושיטו את ידיהן בחזרה, והיו שלא", אמר ראש ממשלת טורקיה - והבטיח במקביל כי מדינתו תעשה הכל על מנת לסייע לעמים שעברו את גלי המהפכה להגשים את מטרותיהם.

התקבל בקהיר בתשואות

מיד אחרי שירד ממטוסו, עמד ארדואן בנמל התעופה כשהוא מוקף בתומכים מצרים. באמצעות מערכת הגברה שהוכנה מבעוד מועד לקראת בואו, אמר ראש ממשלת טורקיה להמונים בערבית: "שלום עליכם. מצרים וטורקיה אחת הן. שלום לעם המצרי", הוא אמר והתקבל במחיאות כפיים סוערות ובצהלות.

ארדואן התקבל בנמל התעופה של קהיר במעמד עמיתו הזמני במצרי, עיסאם שראף, ורעייתו. אלא שבין קהל ההמונים שבאו לקבל את פניו בברכה בלטו לא מעט חברי "האחים המוסלמים". פעילי הארגון עמדו לאורך הכביש מנמל התעופה שלאורכו נסעה שיירתו של ארדואן כשהם מניפים את תמונתו וצועקים לעברו: "מצרים וטורקיה יהפכו יחד לח'ליפות האיסלאמית", ואף - "ארדואן שמכעיס את ישראל ישחרר את פלסטין, כמו סלאח א-דין".

לפני הפגישות המדיניות: ארדואן עלה לקברו של סאדאת

במהלך היום, הספיק ארדואן לפקוד את קברו של נשיא מצרים המנוח, אנואר סאדאת, שנרצח בעקבות הסכם השלום עם ישראל.

בהמשך, הוא צפוי להיפגש עם שורה של בכירים מצרים - ובהם ראש המועצה הצבאית העליונה מוחמד חוסיין טנטאווי, וכן אנשי עסקים וכלכלנים מצרים. בפגישות תיטול חלק גם הפמלייה רמת הדרג שהתלוותה לארדואן במסע שלו במדינות "האביב הערבי", המורכבת משריה הבכירים של טורקיה ואנשי עסקים מקומיים.

ממצרים ימשיך ארדואן ללוב, ויהפוך למנהיג הראשון בעולם שמגיע למדינה בתקופה הפוסט-מהפכנית. לאחר מכן ימשיך ויבקר בתוניסיה, ממנה יצאה בשורת המהפכה, ולבסוף ישוב לטורקיה. כפי שדווח לראשונה באתר האינטרנט של חדשות 2, ראש ממשלת טורקיה החליט לוותר הפעם על הביקור ברצועת עזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת