רוסיה: נצביע בעד הפלסטינים באו"ם

עם התקרבות מועד ההצבעה הגורלית, גייסה הרשות שחקן חיזוק משמעותי שהתייצב לצדה - בזמן שהלחץ מצד ארצות הברית והאיחוד האירופי נמשך. ביום שישי יישא אבו מאזן נאום מיוחד לרגל צאת המשלחת הפלסטינית לניו-יורק

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב (רויטרס)

שעון החול עד לבקשת הפלסטינים לקבל הכרה חד-צדדית באו"ם כמדינה עצמאית הולך ואוזל, ובעוד שבישראל מנסים למנוע את המהלך - התייצב בצהריים לצד הרשות שחקן חיזוק משמעותי למדי.

סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס" דיווחה כי במוסקבה החליטו להצביע בעד הצעת ההחלטה שיציגו הפלסטינים בעצרת הכללית של האו"ם. "אנחנו בהחלט מתכוונים לתמוך בבקשת הפלסטינים", ציין שגריר רוסיה לאו"ם, ויטאלי צ'ורקין.

עם זאת, הוא הבהיר כי מדובר בצעד של תמיכה שאין לפרשו בכך שרוסיה שותפה למהלך: "עליי להדגיש כי בכל מקרה, אנו לא נלחץ על הפלסטינים לפעל".

לקראת ההצבעה הדרמטית באו"ם, יישא ביום שישי הקרוב יו"ר הרשות, אבו מאזן, נאום שבו יתייחס לפעולותיה הצפויות של המשלחת הפלסטינית בעצרת הכללית.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי לפי ההערכות, יתייחס אבו מאזן בנאומו למסכת הלחצים שהפעילו עליו, בין היתר, ארצות הברית ומדינות האיחוד האירופי - בניסיון לבלום את המהלך.

בשוודיה כבר יש שגריר פלסטיני 

לפני ארבעה ימים השיקו הפלסטינים את מסע ההסברה שלהם לקראת ההצבעה באו"ם, וכבר באותו היום החליטו בשוודיה שלא להמתין להכרעת העצרת הכללית ומיהרו לשדרג את היחסים עם ה"מדינה הפלסטינית" - וקיבלו בה באופן רשמי שגריר מטעמה.

מי שקיבל באופן חגיגי את השגריר הפלסטיני, הלה חוסני פריז, הוא שר החוץ השוודי, קרל בילדט. מדובר במדינה היחידה החברה באיחוד האירופי שבה, נכון להיום, מוצב נציג דיפלומטי פלסטיני במעמד של שגריר מדינה.

בילדט הסביר כי קבלת שגריר המדינה הפלסטינית מהווה, מבחינת ארצו, צעד שנועד "לסייע בבניית המדינה הפלסטינית ולקדם את המהלך לקבלת עצמאותה".

הוא הוסיף וקרא הן לישראל והן לפלסטינים לשוב לשולחן המשא-ומתן, כדי "לממש את פתרון שתי המדינות שיוביל להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית ובת-קיימא".

עם זאת, לא התקבל המהלך בברכה בקרב כל החוגים בשוודיה. בחוגי האופוזיציה המקומיים אמרו כי "בילדט נקט צעד שניתן רק להביע עליו צער, שכן היה עליו להמתין לתוצאות ההצבעה בנושא באו"ם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת