ארדואן ממשיך לתקוף את ישראל: "אירוע המרמרה – עילה למלחמה"

ראש ממשלת טורקיה אינו חודל מההתבטאויות הקיצוניות שלו ומשמיע איום על ישראל. "רק בגלל גדולת האופי הטורקי - החלטנו שלא לצאת למלחמה נגד ישראל בעקבות אירועי המרמרה", אמר ארדואן בריאיון ל"אל גז'ירה". היום ינחת ארדואן במצרים, שם יתקבל בטקסים רשמיים ובכבוד רב

ארדואן, ממשיך לאיים על ישראל (חדשות 2)

אבד בתרגום: גם ימים לאחר הריאיון התקיף של ראש ממשלת טורקיה ברשת "אל ג'זירה", ממשיכות להתפרסם ממנו כותרות. העיכוב נגרם בשל תרגום ממושך של הרשת, מטורקית לערבית. כזכור, גם בתרגום מטורקית לאנגלית של סוכנות הידיעות "רויטרס" נפל ביום חמישי פגם - שכמעט וגרם לתקרית דיפלומטית.

בריאיון אמר רג'פ טאיפ ארדואן כי "האירוע בו הרגו חיילי צה"ל תשעה מנוסעי המרמרה מהווה סיבה לצאת למלחמה". לאחר הצהרה זו, סייג ארדואן ומיתן מעט את המתקפה: "הייתה זו פגיעה בחוק הבינלאומי. עם זאת, בשל גדולת האופי הטורקי, החלטנו לנהוג במקרה הזה בסבלנות". במהלך הריאיון, שתורגם לערבית ופרסום התמלול המלא בטורקית פורסם רק היום בסוכנות הידיעות אנטוליה, הבטיח ארדואן כי למשטים כאלה בעתיד יתלוו ספינות חיל הים הטורקי.

בריאיון עם ארדואן המתפרסם הבוקר בעיתון "א-שורוק" המצרי, מאיים ראש ממשלת טורקיה כי חיל הים הטורקי "נערך לכל תרחיש של עימות בים עם ישראל", אם כי הדגיש כי הוא אינו צופה שיתרחש עימות שכזה. בריאיון, שנערך ערב הגעתו לביקור היסטורי במצרים, שב ארדואן וכינה את ישראל "תינוק מפונק" וטען כי "ישראל לא רוצה להכיר בטעויות שביצעה".

"הכוכב העולה" מגיע למצרים

מצרים כולה נערכת מאז שעות הבוקר בחגיגיות לקראת הגעתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לביקור היסטורי במדינה. בקהיר ישימו ל-48 שעות את הצרות ובעיות הפנים בצד, על מנת להתמקד בפגישות ובחתימה על שורה של הסכמים בשלל תחומים עם ראש הממשלה הטורקי - שנחשב לראשון מזה 15 שנה שמבקר על אדמת מצרים. משדר מיוחד מביקורו של ארדואן במצרים, שיימשך יומיים, נעביר באתר האינטרנט של חדשות 2.

במצרים מצפים רבות לבואו של ארדואן, בעיקר בעקבות ההתפתחויות האחרונות באזורנו. ראש ממשלת טורקיה נמנה עם המנהיגים הראשונים בעולם שקראו להסתלקותו המיידית של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, ובחצי השנה מאז הביע פעמים רבות את תמיכתה של טורקיה בעם המצרי המתמודד עם בעיותיו. בתקשורת הערבית דיברו אמנם על "תחרות" בין שתי המדינות על תפקיד הפטרון של המזרח התיכון, אך גם המצרים מבינים היום כי נוכח פרשת הדרכים הניצבת בפני המדינה, ועליית כוחה של טורקיה - ניתן כבר לומר כי בימים אלו אנקרה היא שמכתיבה את הקצב באזור.

מצרים היא תחנתו הראשונה של ארדואן במסע אותו הגדירה לשכתו "מסע במדינות האביב הערבי". בתום הביקור במצרים הוא צפוי לבקר בלוב - ולהפוך למנהיג מדינה ראשון המבקר בטריפולי מאז נפילת משטר קדאפי. לאחר מכן ימשיך לתוניסיה - המדינה ממנה יצאה בשורת המהפכה, ולבסוף ישוב לאנקרה. כפי שדווח לראשונה באתר האינטרנט של חדשות 2, אם לא יהיו התפתחויות דרמטיות של הרגע האחרון, ארדואן אינו צפוי לבקר בסופו של דבר ברצועת עזה - כפי שאיים לעשות בימים האחרונים.