עבדאללה מלך ירדן: "האזרח הישראלי מפחד היום"

בהתייחסות ראשונה מזה זמן רב להתפתחויות באזור ולבידוד המדיני של ישראל במזרח התיכון, אמר אמש המלך עבדאללה כי "ירדן ועתיד פלסטין חזקים יותר מישראל". לדבריו בפגישה עם אקדמאים ירדנים בארמונו אמר: "ישראל שרויה במצב קשה יותר לאחר פרוץ האביב הערבי"

המלך עבדאללה. מתרחק? (AP)

ביקורת חריפה גם מהשכנה ממזרח: עבדאללה מלך ירדן תוקף את מדיניות ישראל וטוען כי היא שרויה "במצב קשה יותר לאחר פרוץ האביב הערבי". בפגישה שקיים עם אינטלקטואלים ואנשי אקדמיה ירדניים אמש בארמונו, הדגיש המלך עבדאללה כי בידודה של ישראל עלול לגבות ממנה מחיר כבד.

"ירדן ועתיד פלסטין חזקים יותר מישראל", אמר המלך. "האזרח הישראלי פוחד היום. כשביקרתי בארצות הברית שוחחתי עם אינטלקטואל ישראלי שאמר לי כי מה שקורה היום במדינות ערב ישרת את האינטרס הישראלי - אך אני עניתי לו כי אני סבור אחרת וכי מצבכם היום קשה היום יותר מבעבר".

"קרע ביחסים בין נתניהו למלך"

מדובר בהתייחסות ראשונה מזה זמן רב של מלך ירדן להתפתחויות האחרונות באזור. לאחרונה דווח בכלי תקשורת ערביים כי הוא סירב להיפגש בחשאי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וכי קיים קרע במערכת היחסים בין השניים. עם זאת, ירדן נחשבת כיום לאחת מהמדינות הבודדות באזור המתנגדות לפנייה הפלסטינית לאו"ם בדרישה להכרה במדינה, לאחר שעבדאללה שלח בשבועות האחרונים איגרת ליו"ר הרשות אבו מאזן ודרש ממנו שלא לפנות לאו"ם בטענה כי "בכך מוותרים הפלסטינים על זכות השיבה".

אמש דווח בכלי תקשורת ערביים כי כוחות הביטחון הירדניים תגברו את האבטחה באזור שגרירות ישראל בעמאן. עדי ראייה מקומיים דיווחו כי תגבור אמצעי האבטחה בא על רקע החשש מפני ניסיון של גורמים מקומיים לפרוץ למתחם השגרירות, כשם שאירע בקהיר בסוף השבוע. לא ניתן אישור לדיווח ממקורות ישראלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת