ארדואן: "במוקדם או במאוחר - אגיע לעזה"

ראש ממשלת טורקיה הבהיר כי הביקור שתכנן לערוך לא בוטל, אלא נדחה בלבד - והדגיש כי באנקרה פועלים להוציא זאת לפועל. עם זאת, הוא הדגיש את חשיבות העיתוי: "אין כל סיבה להגביר כעת את המתיחות. זה יהיה מיותר"

ארדואן. לא בוטל, רק נדחה (AP)

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, כבר הודיע שלא יגיע אל רצועת עזה בתום ביקורו הקרוב במצרים – אך הערב הדגיש כי המהלך עדיין עומד על הפרק וכי ההכנות לכך נערכות ונמשכות.

בריאיון לרשת "אל גז'ירה" הבהיר ארדואן כי "במוקדם או במאוחר אגיע בעצמי לרצועת עזה. אנו כבר נערכים ועובדים כדי שהביקור הזה ייצא אל הפועל". עם זאת, הוא הדגיש כי חלק מהסיבות שהביאו אותו לדחות את ההגעה לאזור היא כי "אין כל סיבה להגביר כעת את המתיחות. זה יהיה מיותר".

מוקדם יותר הערב התייחס שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, לתכנית שהציג לכאורה שר החוץ, אביגדור ליברמן, נגד טורקיה - כשבמרכזה הכוונה לשתף פעולה עם אויביה ההיסטוריים - הארמנים, ולחזק את המחתרת הכורדית.

שר החוץ כבר נסוג מתכניתו, אך במסיבת עיתונאים שערך באנקרה עם מקבילו מברזיל התייחס דבוטאולו לדברים והבהיר כי "איש לא מסוגל לסחוט את טורקיה, ואנו מקווים שההכחשות על שיתוף הפעולה המדובר בישראל יקבלו ביטוי גם באופן מעשי".

זעם במשרד החוץ: טורקיה מתכוננת לעוד סבב סנקציות

דבוטאולו שיגר עקיצה מרומזת לעבר ליברמן ואמר כי "בכל פעם שגורם מסוים רוצה להטריד את טורקיה, הוא פונה ישירות למחתרת הכורדית. חשוב שהכורדים, שהם אחינו, ישימו לב לכך ולא ייפלו בפח".

אל משרד החוץ בירושלים הגיעו דיווחים שלפיהם מתכוונת טורקיה להחריף את הסנקציות נגד ישראל. על פי הדיווח, בכוונת הטורקים למנוע עגינת ספינות ישראליות בשטח טורקיה.

עוד דובר על פגיעה ספציפית בעסקים ישראלים כמו בנק הפועלים ומפעלי נייר חדרה, אי תשלום חובות לעסקים ישראלים בסך 350 מיליון דולר, גירוש הקונסול באיסטנבול והצגת הקשר טורקיה-מצרים כברית נגד ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת