שר החוץ ליברמן: "הייתה הוראה לירות, זו סכנת חיים"

בדקות הארוכות בהן הסתגרו עובדי השגרירות בקהיר ישב שר החוץ עם ראש הממשלה וצפה במתרחש. בריאיון היום הוא משחזר את התמונות: "ההתנהלות של החברה הצעירים שלנו, קור הרוח, זאת הייתה התנהגות של גבורה של ממש". בנוסף ציין כי התקבלה הנחיה לירות במפגינים אם יותקפו

שר החוץ אביגדור ליברמן שיחזר הערב בריאיון בחדשות סוף השבוע את הרגעים הדרמטיים לפני חילוץ עובדי השגרירות בקהיר: "אתה רואה המון משולהב, המון זועם מסתער בכל הכוח על פתח הבניין זורק בקבוקי תבערה", והוסיף: "היתה הוראה לדיפלומטים - תעשו כל מה שמתבקש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ליברמן סיפר כי המחשבה הראשונה הייתה על אנשינו: "אני חייב לציין. אנחנו תמיד נוטים להגזים ומשתמשים במילה 'גבורה' כל יום. ההתנהלות של החברה הצעירים שלנו, הקור רוח, זאת היתה התנהגות של גבורה של ממש. מי שראה, מי שצפה ראה שהם מבינים שכל מה שמפריד ביניהם לבין אותו המון זה רק דלת אחת בסופו של דבר. בירכנו שהיו 20 דקות שהם יכלו להחזיק מעמד, ובדקות האלו הגיע הקומנדו המצרי. זה הדקות הארוכות ביותר. ההתנהגות של החברה שלנו, זה באמת גאווה".

בנוסף ציין שר החוץ שניתנה לאנשי השגרירות הוראה לירות על המפגינים במידה ויותקפו: "היתה הוראה ברורה - אתם מגנים על החיים שלכם תעשו מה שאתם מבינים, אתם פועלים מהגנה עצמית וכל מה שמתבקש תעשו. זאת היתה סכנת חיים חד משמעית. מי שראה את התמונות מבין שזה לא סרט הוליוודי".

"האמריקנים התנהלו למופת"

"אני חושב שפה גם מה שחשוב לציין ולפרגן זה עבודת צוות של כל הצמרת המדינית ישראלית. ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש מוסד וראש השב"כ", אמר ליברמן והוסיף: אם להשתמש בשפת הכדורגל 'קבוצה ששוטפת את המשחק'".

ליברמן הדגיש כי "התקשורת עם המצרים לא היתה הפשוטה וזאת לא אותה יעילות ומהירות כמו בימים הטובים. אני חושב שהלחץ האמריקני פה היה מאוד אפקטיבי ויעיל וגם לא אפשר לדבר על כל הפרטים באולפן, אבל אני חושב שהאמריקנים התנהלו למופת.

"אנחנו מעוניים לשמר ולתחזק את השלום עם מצרים", הסביר שר החוץ. "אבל זה לא אירוע שאפשר לעבור לסדר היום ואי אפשר להחזיר דיפלומטים ישראלים שוב בלי ביטחון מלא שאין עליהם איומים ולכם אנחנו כרגע מחכים לשלטונות מצרים - הכדור נמצא במגרש שלהם. אני לא חשוב שיש סכנה להסכם השלום. אני חושב שזה עניין ואינטרס מצרי לא פחות מישראלי. אבל כדי שהשגרירות תיפתח מחדש ותוכל לתפקד צריכים התחייבויות ברורת וסדרי ביטחון אחרים ממה שהיו".

ליברמן התייחס גם לאירועים האחרונים במדינות ערב: "לא הכל בשליטתנו. כל מה שקורה בעולם הערבי לא בגלל ישראל ולא ביגלל יחסי ישראל ופלסטינים. אני חושב שזאת תופעה פנימית-ערבית ואנחנו יכולים באמת לעשות מה שמוטל עלינו. אני חושב שגם בנושא המצרי - כל מה שמוטל עלינו עשינו. גם בתקופה הסוערת מול מצרים התנהלנו בשיקול דעת".

"אין שום קשר בין תהליך מדיני איתנו ועם הפלסטינים לבין מהומות בבחריין", הדגיש השר. "לגבי פלסטינים, עשינו הכל. הממשלה הזאת מהיום הראשון אמרה אנחנו מוכנים לפתוח במשא ומתן ישיר. הורדנו בצורה דרמטית את כמות המחסומים והקלנו גישה, אבל יש לנו שליטה על רק חלק מהדברים. הפלסטינים החליטו שהם בוחרים מסלול אחר. הם חושבים שבמסלול מול קהילה בינלאומית הם יקבלו יותר".

דרמה בשגרירות ישראל בקהיר - סיקור מיוחד:

צפו: ההרס בשגרירות - היום שאחרי

נתניהו: "הקומנדו המצרי מנע אסון"

"האשמה כולה מוטלת על מצרים"

הלכוד ביקש מרה"מ: "תודיע להוריי"

רגעי הדרמה: כך חולצו אנשי השגרירות במצרים

צפו בהתפרעות בתוך השגרירות בקהיר

חשש: מסמכים מסווגים נגנבו מהשגרירות בקהיר

במבצע חשאי השגריר והסגל הדיפלומטי פונו ממצרים