נתניהו הודה לקומנדו המצרי: "מנעו אסון"

התייחסות ראשונה מול המצלמה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירוע תקיפת שגרירות ישראל בקהיר על ידי המון זועם. ראש הממשלה הודה לקומנדו המצרי שמנע אסון לדבריו, וכן לסיוע של ברק אובמה. "לנגד עיננו עמדה משימה אחת – להבטיח את שלומם של שליחי ישראל במצרים", אמר

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לראשונה לתקרית תקיפת שגרירות ישראל בקהיר על ידי המון מצרי זועם הלילה. את דבריו העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"שבוע טוב, לפנות בוקר סמוך לשעה 5:00 הסתיים בשלום מבצע החילוץ המורכב של אנשי שגרירות ישראל בקהיר", פתח נתניהו את דבריו. "מתוך חדר המצב של משרד החוץ עבדתי יחד עם שר החוץ, שר הביטחון, ראש השב"כ, ראש המוסד, הרמטכ"ל ואנשיהם".

"לנגד עיננו עמדה משימה אחת – להבטיח את שלומם של שליחי ישראל במצרים. פעלנו יחד באחריות כדי שהאירוע הזה יסתיים על הצד הטוב ביותר. מיד בתחילת האירועים הנחיתי להחזיר את כל הסגל והמשפחות למדינת ישראל. במקביל, פעלנו מול מצרים ומול האמריקנים כדי להבטיח שאנשינו יחולצו ללא פגע. אני מבקש להודות לנשיא ארה"ב, ביקשתי ממנו לסייע. זה היה רגע גורלי, הוא אמר – 'אעשה כל מה שאני יכול'. אנו חבים לו תודה מיוחדת, ברית אמיצה וחיונית עם ארה"ב".

"אני מבקש לציין את ההתערבות של הקומנדו המצרי, שללא ספק מנעה אסון. קיימנו קשר עם הממשלה במצרים, לכל הצדדים היה ברור שההגנה על שגרירות ישראל היא חלק בלתי נפרד מתפקידה של מדינה ריבונית, ולכן אני מעריך את שר ההסברה המצרי שגינה את ההתקפה. הצטרפו אליו מנהיגים בעולם ובעולם הערבי".

"ישראל תמשיך לדבוק בהסכם השלום עם מצרים. אנחנו פועלים כדי להחזיר את השגריר עם סידורי ביטחון לו ולאנשי הסגל. במקביל, הציר המדיני שלנו ימשיך לייצג את מדינת ישראל בקהיר".

"נמשיך לשמור על השלום עם מצרים"

נתניהו המשיך: "בלילה הארוך הזה היינו צריכים לקבל הרבה החלטות קשות. אשתף אתכם בשיחה עם יונתן, קצין הביטחון שהיה נצור עם שישה אנשיו בשגרירות. הפורעים חדרו למבנה. דלת אחת הפרידה בינם לבין יונתן וחבריו. יונתן נשמע לי קר רוח, שקול והבין את המצב שהוא וחבריו שבויים בו".

"הוא אמר – אם יקרה לי משהו, אני מבקש שתודיעו את הדבר להורים שלי בשיחה פנים אל פנים ולא בטלפון", סיפר ראש הממשלה והוסיף: "עליתי על הקו ואמרתי לו - 'יונתן, תחזיק מעמד'. לפני כמה שעות כשנחתו בישראל שוחחתי עם יונתן ועם אמא שלו, הם נשמעו מצוין".

"המזרח התיכון עובר עכשיו רעידת אדמה בקנה מידה היסטורי. אפשר להשוות זאת לסוף מלחמת העולם הראשונה. מול זה אנו צריכים לפעול בקור רוח, שיקול דעת ואחריות. יש זרמים תת קרקעיים אדירים. יש פה כוחות חזקים. אנחנו צריכים לשמור על הביטחון, זהו עוגן הקיום שלנו, במיוחד בזמן הפכפך".

"נמשיך לשמור על השלום עם מצרים, זהו אינטרנס של שתי המדינות. ננסה למנוע הידרדרות נוספת ביחסינו עם טורקיה. לא בחרנו במסלול הזה. נפעל להוריד את הלהבות ואם ניתן – גם לשקם את היחסים, וגם נחתור לשלום עם הפלסטינים", דברי ראש הממשלה.

דרמה בשגרירות ישראל בקהיר - סיקור מיוחד:

שר החוץ אביגדור ליברמן: "היתה הוראה לירות, זו סכנת חיים"

צפו: ההרס בשגרירות - היום שאחרי

"האשמה כולה מוטלת על מצרים"

הלכוד ביקש מרה"מ: "תודיע להוריי"

רגעי הדרמה: כך חולצו אנשי השגרירות במצרים

צפו בהתפרעות בתוך השגרירות בקהיר

חשש: מסמכים מסווגים נגנבו מהשגרירות בקהיר

במבצע חשאי השגריר והסגל הדיפלומטי פונו ממצרים