הלכוד ביקש מרה"מ: "תודיע להוריי אם משהו קורה"

במשך יותרמ-3 שעות היו ששה אנשי אבטחה נצורים בתוך שגרירות ישראל בקהיר. אחד מהם, ששוחח עם ראש הממשלה ביקש ממנו: "תודיע להוריי אם משהו קורה, באופן אישי ולא בטלפון". נתניהו הבטיח: "נוציא אתכם בשלום". ח"כ חסון: "זה היה רחוק דלת אחת מלהסתיים בלינץ' המוני

בתוך הדרמה שהתרחשה בשגרירות ישראל במצרים ביממה האחרונה, מסתתר גם סיפור מרגש אחד. במהלך הלילה שוחח ראש הממשלה נתניהו שלוש פעמים בטלפון עם המאבטחים הישראלים שהיו נצורים בשגרירות. מפקד האבטחה בשגרירות ביקש מראש הממשלה: "אם האירוע לא ייגמר טוב, אני מבקש שתודיעו אישית להורים שלי ולא בטלפון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על המתרחש במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השיחה בין השניים עוררה התרגשות רבה ונתניהו השיב: "אתה איש יוצא מן הכלל נפעיל את כל הכוחות כדי להוציא אותך ואת חבריך בשלום".

לפנות בוקר פרץ כוח קומנדו מצרי לבניין השגרירות, הרחיק מפגינים ובתיאום עם הממשל בישראל חילץ את ששת אנשי השגרירות שהיו נצורים בבניין, בהם גם מפקד האבטחה שביקש מראש הממשלה לשוחח עם הוריו. הם הוצאו מהבניין בלבוש אזרחי כשפניהם מכוסות כדי שלא יזוהו על ידי ההמון.

אנשי השגרירות הועברו לכלי רכב משוריינים ובציר מאובטח היטב הוסעו מיד לשדה התעופה. מטוס מנהלים ישראלי קטן המתין להם שם והם הוטסו לישראל.

ראש הממשלה וצוות משרד החוץ צפו בפעולת החילוץ

הפינוי המרגש התרחש אל מול מצלמות אבטחה וכל העת ראש הממשלה וצוות משרד החוץ ראו את הפעולה בחמ"ל. בשעה 6:00 בבוקר הסתיימה הדרמה: ששת אנשי הביטחון חולצו מקהיר ו-80 נוספים פונו במהלך הלילה.

הבוקר - מטוס 707 של חיל האוויר המריא מקהיר עם 80 אנשי צוות השגרירות. כשעתיים לאחר מכן, המטוס נחת בנמל התעופה בן גוריון. כל אנשי שגרירות ישראל במצרים נחתו בישראל כשהם בריאים ושלמים. על פי הדיווחים הוחלט להשאיר במצרים את סגן השגריר הישראלי, והוא מאובטח בקפידה.

ראש הממשלה נתניהו התייחס הבוקר למתקפה על שגרירות ישראל במצרים: "תקיפת שגרירות ישראל על ידי המון זה מקרה חמור מאד, אבל היה עוד חמור יותר אם היו מצליחים לפרוץ את הדלת ולפגוע בששת אנשינו שהיו בשגרירות", אמר ראש הממשלה. "בסופו של דבר העובדה שהכוחות המצריים פעלו בנחישות והביאו לשחרור אנשינו ראויה לציון".

נתניהו התייחס גם ליחסים עם מצרים. "אסור שבמצרים יעברו לסדר היום על הפגיעה במרקם השלום עם ישראל, ועל הפרה כה בוטה של הנורמות הבינלאומיות. בהמשך נקיים התייעצויות על הפעולות הדרושות".

ח"כ חסון: זה היה יכול להסתיים בלינץ' המוני

ח"כ ישראל חסון, לשעבר סגן ראש השב"כ אמר בתכניתנו "סדר עולמי": "צריך להצדיע לשישה שהיו בשגרירות. זה היה יכול להסתיים בלינץ' המוני. המרחק לזה היה דלת אחת. האנשים היו צריכים לנצור את יכולת התגובה שלהם. הם ראו את זה מתקרב והם שמרו על קור רוח לאורך כל הזמן הזה".