התשובה של ליברמן לארדואן: שת"פ עם הארמנים

שר החוץ אביגדור ליברמן החליט לגבש תכנית הכוללת שורת צעדים חריפים נגד טורקיה, וזאת כתשובה לגירוש הדיפלומטים הישראלים משטחה. בין סעיפי התכנית שמפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות": שיתוף פעולה עם הארמנים, וחיזוק המחתרת הכורדית

התגובה של שר החוץ אביגדור ליברמן, לאיומים של ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לא איחרה לבוא. בתכנית שגיבש ליברמן נכללת הוצאת אזהרת מסע לישראלים לטורקיה, שיתוף פעולה עם אויביהם ההיסטוריים - הארמנים, וחיזוק המחתרת הכורדית. כך חשף הבוקר שמעון שיפר ב"ידיעות אחרונות".

משסירבה ישראל לבקשת הטורקים להתנצל על אירועי משט המרמרה בחודש מאי 2010, הכריז ארדואן על ניתוק קשרי המסחר הצבאיים עם ישראל, ועל גירוש הדיפלומטים הישראלים משטח מדינתו.

ליברמן החליט שלא להישאר חייב, וריכז מאמצים בניסיון להעניש את הטורקים על התנהלותם. ההחלטה הגיעה לאחר שהועברה לו הערכה מבכירים במשרד החוץ, כי ארדואן אינו באמת מעוניין בהתנצלות ישראלית, אלא שברצונו לנצל את המחלוקת עם ישראל כדי לקדם את מעמדו בעולם המוסלמי רווי ההפיכות.

בעקבות ההערכות הללו, החליטו במשרד החוץ לגבש תכנית מדינית וביטחונית נגד הטורקים. בתכנית נכללים מספר שלבים כאשר הראשון שבהם הינו הוצאת "אזהרת מסע" לישראלים המבקשים לצאת לטורקיה, תוך שימת דגש על יוצאי צבא, מתוך חשש שהטורקים יבקשו לעכב אותם בנמלי התעופה.

כחלק מהתכנית: פגישה עם ראשי השדולה הארמנית וסיוע צבאי לכורדים

השלב השני שנכלל בתכנית שגובשה במשרד החוץ, הינו שיתוף פעולה עם יריביהם של הטורקים - הארמנים, החולקים עבר היסטורי רווי מחלוקות. על פי הדיווחים, ליברמן צפוי להיפגש עם ראשי השדולה הארמנית במהלך ביקורו בארה"ב. המהלך הזה עשוי לפגוע בצורה קשה בטורקים.

בנוסף, מתכנן שר החוץ ליברמן לקבוע פגישות גלויות עם ראשי המחתרת הכורדית באירופה, מתוך רצון לשתף עמם פעולה ולדאוג לחזקם בכל המישורים. במפגשים אלו, עשויים הכורדים לבקש מישראל סיוע צבאי שיכלול אספקת נשק. צעד זה, עשוי להחריף את יחסי ישראל טורקיה, בצורה משמעותית.

השלב האחרון ב"תכנית התגובה" של ליברמן כולל מתקפה דיפלומטית על טורקיה, שבמסגרתה יתבקשו הנציגויות הישראליות ברחבי העולם לדווח על כל צעד של הפרת זכויות אדם, שמבצעת טורקיה כלפי המיעוטים השונים בשטחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת