לא ממתינים לאו"ם: שוודיה קיבלה שגריר פלסטיני רשמי

עצרת האו"ם עדיין לא הצביעה בעד או נגד ההכרה החד-צדדית במדינה פלסטינית, אבל בשטוקהולם מיהרו כבר הערב לקבל באופן רשמי שגריר של המדינה שטרם נוסדה. שר החוץ השוודי הסביר כי מדובר "בצעד שיסייע בבניית המדינה הפלסטינית וייקדם את המהלך לקבלת עצמאותה"

עבור השוודים, המדינה הפלסטינית כבר קיימת (רויטרס)

רק היום השיקו הפלסטינים את מסע ההסברה שלהם לקראת ההצבעה בהמשך החודש על כוונתם לזכות בהכרה חד-צדדית כמדינה, אבל בשוודיה החליטו שלא להמתין להכרעת העצרת הכללית של האו"ם וכבר מיהרו לשדרג את היחסים עם ה"מדינה הפלסטינית" - וקיבלו בה באופן רשמי שגריר מטעמה.

מי שקיבל באופן חגיגי את השגריר הפלסטיני, הלה חוסני פריז, הוא שר החוץ השוודי, קרל בילדט. מדובר במדינה היחידה החברה באיחוד האירופי שבה, נכון להיום, מוצב נציג דיפלומטי פלסטיני במעמד של שגריר מדינה.

בילדט הסביר כי קבלת שגריר המדינה הפלסטינית מהווה, מבחינת ארצו, צעד שנועד "לסייע בבניית המדינה הפלסטינית ולקדם את המהלך לקבלת עצמאותה".

הוא הוסיף וקרא הן לישראל והן לפלסטינים לשוב לשולחן המשא-ומתן, כדי "לממש את פתרון שתי המדינות שיוביל להקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית ובת-קיימא".

עם זאת, לא התקבל המהלך בברכה בקרב כל החוגים בשוודיה. בחוגי האופוזיציה המקומיים אמרו כי "בילדט נקט צעד שניתן רק להביע עליו צער, שכן היה עליו להמתין לתוצאות ההצבעה בנושא באו"ם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת