נועם שליט בבניין האו"ם: "קודם גלעד - ואז מדינה פלסטינית"

נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, קיים הערב מסיבת עיתונאם בבניין האו"ם בניו יורק. לעיתונאים מרחבי העולם אמר: "המנהיגות הפלסטינית חתמה על הסכם עם חמאס ולא ייתכן שהיא מפרה את זכויותיו של גלעד ובו בזמן מבקשת את הכרת הקהילה הבינלאומית"

נועם שליט, אביו של החייל החטוף גלעד שליט, קיים הערב מסיבת עיתונאים בבניין האו"ם בניו יורק. את דבריו העברנו במלואם בשידור ישיר כאן באתר.

"שמי נועם שליט", פתח את דבריו. "אני מופיע בפניכם היום כאב שרוצה להשיב את בנו הביתה. אני לא פוליטיקאי או נציג מדינת ישראל. בני גלעד נחטף באלימות על ידי חמאס לפני יותר מחמש שנים. למען האמת, 1901 ימים, כששירת בצה"ל. הוא היה רק בן 19 אז. חמאס מחזיק את גלעד כבר יותר מ-1900 ימים. לא עובר רגע בו הוא לא חש את הכאב האיום הזה. כל בן משפחה הולך לישון בלילה בלי לדעת מה שלום גלעד ואנו חוששים לחייו".

שליט הוסיף, "במהלך חמש שנות השבי, קיבלנו מכתבים ממנו, קלטת אודיו וקלטת וידאו. אות החיים האחרון היה לפני שנתיים וכיום אין לנו שום מידע אפילו אם הוא בין החיים. טיפול חמאס בבני הוא הפרה מוחלטת של החוק הבינלאומי. אין לו הזדמנות ליצור קשר עם משפחתו והוא לא זכה לאף ביקור של הצלב האדום. חמאס מחזיק אותו כקלף מיקוח לסחיטה".

"הגעתי לניו יורק לשוחח עם נציגי ממשלות מרחבי העולם", אמר כשלצידו יערה וינקלר, בת זוגו של יואל שליט. "השבוע נפגשנו עם בכירים באו"ם ושגריר מדינות. אני מעריך את הקבלה של המנהיגים, במיוחד הנציג האמריקני שקרא לשחרורו המיידי וללא תנאים של גלעד. בכל פגישה כאן בניו יורק הזכרתי שהמנהיגות הפלסטינית חתמה על הסכם עם חמאס ולא ייתכן שהיא מפרה את זכויותיו של גלעד ובו בזמן מבקשת את הכרת הקהילה הבינלאומית. אני קורא לדרישה שהרשות הפלסטינית תקבל אחריות על גלעד ותפעל בנחישות להבטיח את שחרורו המיידי. אנו מקווים שלאו"ם יש מצפון. זה לא אפשרי לתאר את הסבל שאני ומשפחתי עוברים. אנו מדברים בשם גלעד כדי לעשות הכל כדי להביא אותו הביתה".  

"חלף כל כך הרבה זמן, אנחנו כבר לא נכיר אותו"

כלי תקשורת רבים מכל העולם נוכחים באולם. וינקלר ושליט נאלצו להתמודד עם שאלות לא פשוטות, בעיקר על האסירים הפלסטיניים הכלואים בישראל ותנאיהם מול תנאי גלעד שליט בשבי חמאס. "אנחנו לא באנו בשם מדינה", אמרה יערה וינקלר. "אנחנו כאן כמשפחה שדורשת עזרה הומניטרית כמו לכל אסיר. לפי ההגדרה, גלעד לא מוחזק כשבוי מלחמה אלא כבן ערובה וזה הבדל גדול".

"ישראל מוכנה לשחרר 1,000 אסירים פלסטיניים תמורת גלעד, לא מבקשים אותו בחינם", הדגיש שליט. אחד העיתונאים שאלו אותו על תחושותיו האישיות של גלעד: "חלף כל כך הרבה זמן, אנחנו כבר לא נכיר אותו. הוא היה בן פחות מ-20 כשנחטף ועכשיו הוא מעל 25. הוא בילה חלק רציני מחייו בכלא חמאס, ללא אור שמש וללא זכויות אדם. מאוד קשה לנו לדמיין מה הוא עובר. הצלב האדום מנסה להגיע לגלעד אבל הפלסטינים דוחים את הבקשות ומונעים כל גישה אליו. זה מצב מצער מאוד".

שליט נפגש בימים האחרונים באו"ם עם שגרירי גאבון (מערב אפריקה), רוסיה, איטליה, צרפת, ניו זילנד, ארה"ב, בריטניה והולנד. אביו של החייל החטוף הביע בפני כל השגרירים את דאגתו מכך שהאו"ם עומד להצביע בעד מדינה פלסטינית, "מבלי לדרוש ממנהיגי הפלסטינים גם לעמוד בחובות של המשפט הבינלאומי".

נועם ביקש בשם המשפחה מכל השגרירים שנפגשים עם מנהיגים פלסטינים ללחוץ עליהם לפעול לשחרורו של גלעד מהשבי והביע את תסכול המשפחה מכך שהצלב האדום לא מצליח להשיג אותות חיים מגלעד.

אתמול ציינו במשפחת שליט 1900 ימים לנפילתו של הבן גלעד בשבי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת