ארה"ב מבהירה: "נבלום את המהלך הפלסטיני באו"ם"

בהתבטאות רשמית ראשונה, הצהירה בכירת מחלקת המדינה כי וושינגטון תשתמש בזכות הווטו שלה כדי למנוע כל מהלך בהכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית, ופועלת לסכל את היוזמה לקבלת מעמד סמלי גם בעצרת הכללית: "נפעל באופן דחוף לאיתור דרך אחרת להמשיך הלאה"

זמן קצר אחרי הגשת הפנייה הרשמית מצד הרשות הפלסטינית לאו"ם בבקשה להכרה במדינה, הבהירו בממשל האמריקני באופן חד-משמעי כי במידה שהסוגיה תובא לאישור מועצת הביטחון, תשתמש ארצות הברית בזכות הווטו שלה ותסכל שם את המהלך.

המדריך: מה יקרה ב-20 בספטמבר?

"אם איזשהי הצעת החלטה בנושא הזה תובא למועצת הביטחון, אנו נבלום אותה", הצהירה וונדי שרמן בסנאט בוושינגטון - שם אושר מינויה לסגנית מזכירת המדינה לענייני מדיניות. מאז העלו הפלסטינים את תכנית קבלת העצמאות החד-צדדית באו"ם גילו לכך התנגדות עזה בארצות הברית, אולם התבטאותה של שרמן מהיום היא האמירה הראשונה והנחרצת בנושא.

באשר להצבעה המתוכננת בנושא בעצרת הכללית, שהחלטה בנושא המדינה הפלסטינית תישא אופי סמלי בלבד, ממשיכים האמריקנים לפעול להביא את הישראלים ואת הפלסטינים לשולחן המשא-ומתן כדי למנוע את המהלך.

"מה שיעלה בעצרת הכללית עדיין מעורר דאגה", אמרה שרמן. "זו הסיבה שיש לפעול באופן דחוף מאוד כדי לנסות ולאתר דרך אחרת להמשיך הלאה".

"קמפיין ספטמבר" הושק באופן רשמי

גורמים בכירים ברשות הפלסטינית ופעילים ברשות הודיעו היום באופן רשמי על השקת הקמפיין לקבלת העצמאות, במכתב שנשלח למזכ"ל האו"ם באן קי מון ברמאללה. במכתב נקרא מזכ"ל האו"ם "להשקיע את כל המאמצים האפשריים למען הגשמתן של הדרישות הצודקות הפלסטיניות".

על פי המכתב, הקמפיין הפלסטיני יהיה שקט, וייפתח באו"ם ב-21 בספטמבר, עם פתיחת מושב העצרת הכללית של האו"ם. אבו מאזן עצמו יהיה נוכח במושב יומיים לאחר מכן.

מאה פעילים פלסטיניים התכנסו היום ברמאללה לטקס הגשת המכתב לאו"ם. "אנו קוראים לתמיכה מוסרית בזכותו שלהעם הפלסטיני למדינה", נכתב בכותרת האיגרת למזכ"ל האו"ם באן קי מון. "משפחות של עשרות אלפים מקורבנותיו של הכיבוש הישראלי, בהם גם שהידים שנרצחו, נכלאו או נפצעו ועוד אינסוף במח אדם שגורשו מבתיהם או איבדו את בתיהם ואת הרכוש שלהם, מקווים שתעשה את כל המאמצים האפשריים לקראת השגת הדרישות הצודקות של הפלסטינים".

המכתב הוגש על ידי לאטיפה אבו חמיד, אישה בת 70 שאיבדה את בנה במאבק נגד ישראל. שבעה בנים נוספים שלה יושבים בבתי הכלא בישראל. ביתה של האישה נהרס פעמיים בידי ישראל בעקבות פעילותם של בניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת