בדרך למדינה: הפלסטינים פנו לאו"ם באופן רשמי

הרשות הפלסטינית שלחה היום פנייה רשמית ראשונה לאו"ם בבקשה להכיר בהקמתה של מדינה עצמאית ופתחה בכך רשמית את "קמפיין ההכרה". במכתב נקרא מזכ"ל האו"ם "להשקיע את כל המאמצים האפשריים למען הגשמתן של הדרישות הצודקות הפלסטיניות". מלך ירדן בניסיון אחרון למנוע הפנייה הפלסטינית לאו"ם

מהצהרות - למעשים: הרשות הפלסטינית שלחה היום פנייה רשמית ראשונה לאו"ם בבקשה להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית - כך מדווחת סוכנות הידיעות AP. בכך, פתחה הרשות הפלסטינית רשמית את "קמפיין ההכרה במדינה" באו"ם.

גורמים בכירים ברשות הפלסטינית ופעילים ברשות הודיעו היום רשמית על השקת הקמפיין, במכתב שנשלח למזכ"ל האו"ם באן קי מון ברמאללה. במכתב נקרא מזכ"ל האו"ם "להשקיע את כל המאמצים האפשריים למען הגשמתן של הדרישות הצודקות הפלסטיניות".

על פי המכתב, הקמפיין הפלסטיני יהיה שקט, וייפתח באו"ם ב-21 בספטמבר, עם פתיחת מושב העצרת הכללית של האו"ם. אבו מאזן עצמו יהיה נוכח במושב יומיים לאחר מכן.

מאה פעילים פלסטיניים התכנסו היום ברמאללה לטקס הגשת המכתב לאו"ם. "אנו קוראים לתמיכה מוסרית בזכותו שלהעם הפלסטיני למדינה", נכתב בכותרת האיגרת למזכ"ל האו"ם באן קי מון. "משפחות של עשרות אלפים מקורבנותיו של הכיבוש הישראלי, בהם גם שהידים שנרצחו, נכלאו או נפצעו ועוד אינסוף במח אדם שגורשו מבתיהם או איבדו את בתיהם ואת הרכוש שלהם, מקווים שתעשה את כל המאמצים האפשריים לקראת השגת הדרישות הצודקות של הפלסטינים".

המכתב הוגש על ידי לאטיפה אבו חמיד, אישה בת 70 שאיבדה את בנה במאבק נגד ישראל. שבעה בנים נוספים שלה יושבים בבתי הכלא בישראל. ביתה של האישה נהרס פעמיים בידי ישראל בעקבות פעילותם של בניה.

עבדאללה לאבו מאזן: אל תפנה לאו"ם

אמש דחה אבו מאזן ניסיון אמריקני נוסף, אחרון אולי, למנוע מהרשות לגשת לאו"ם. במהלך פגישתו עם השליח האמריקני דיוויד הייל, סירב אבו מאזן לבקשת ממשל אובמה שלא להגיש פנייה רשמית בטענה כי זו תפגע במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

היום דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי עבדאללה מלך ירדן שלח בימים האחרונים אגרת רשמית לאבו מאזן, בה הוא קורא לו בשמה של ירדן ובשמן של מדינות ערביות נוספות - שלא לפנות לאו"ם. לטענת הירדנים, פנייה מוקדמת לאו"ם במסלול "עוקף מו"מ" עלולה לפגוע בסיכוי להשיג את זכות השיבה במסגרת השיחות עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת