ארדואן: "לא ניתן לאף אחד לזלזל בכבודנו"

יממה לאחר שהודיע על הפסקת יחסי המסחר עם ישראל, מנסה ראש ממשלת טורקיה להסביר מצדו את המהלך. "ישראל איבדה את עקרונות המסחר המוסריים", אמר הערב ארדואן. "רכשנו מזל"טים, הם שבו לתיקון בישראל - והיא עדיין לא החזירה לנו אותם. לא איכפת לי אם זה יעלה לנו 15 מיליון דולר או 150 מיליון. ישראל צריכה לכבד הסכמים"

מחריף את הרקע ביחסים. ארדואן, אתמול

ארדואן ממשיך לתקוף: ראש ממשלת טורקיה מותח הערב ביקורת חריפה על ישראל, בכל הנוגע להסכמי שיתוף הפעולה בין המדינות. בהצהרות בפני עיתונאים, תקף ראש ממשלת טורקיה את התנהלותה של ישראל בנושא כיבוד ההסכמים בין המדינות וכינה את ההתנהלות הישראלית "בלתי מוסרית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא טורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

ארדואן ניסה ככל הנראה להסביר את התבטאויותיו אמש, בהן הכריז על ביטול הסכמי המסחר עם ישראל. "ישראל איבדה את עקרונות המסחר המוסריים", אמר ראש ממשלת טורקיה. "ישראל לא מפגינה שום כיבוד של ההסכמים הבילטראליים בתחום ההגנה".

לאחר מכן הבהיר את עצמו, ואמר כי הוא מתכוון לעסקה בה רכשה טורקיה מזל"טים מישראל. "לדוגמא, בוצעה עסקה בה רכשנו מזל"טים. לאחר מכן כמה מהם הוחזרו כדי לעבור תיקון, וישראל עדיין לא החזירה לנו אותם. האם זה מוסרי?", שאל ארדואן.

"לא ניתן לאף אחד לזלזל בכבודנו", הדגיש ארדואן. "לא איכפת לי אם זה יעלה לנו 15 מיליון דולר או 150 מיליון. ישראל צריכה לכבד את האחריות שלה בהסכמים בינלאומיים".

אתמול: ההודעה על הפסקת המסחר

אתמול נרשמה הידרדרות נוספת ביחסים בין ישראל לטורקיה, עם הצהרות תוקפניות מצדו של ארדואן. "ישראל היא הילד המפונק של המזרח התיכון", אמר ראש ממשלת טורקיה בשיחה עם עיתונאים והודיע כי הוא מבטל את הסכמי הסחר הכלכליים בין המדינות, ומבטל את שיתוף הפעולה הצבאי ואת ההסכמים בפרויקט ההגנה שנחתמו עם ישראל.

עם זאת, הדגישו באנקרה זמן קצר לאחר מכן כי החרם חל על קשרי סחר ממשלתיים בלבד - ולא כאלו שנעשו בין גורמים פרטיים.

על פי הדיווחים, ראש ממשלת טורקיה מתכוון לבקר בעזה כבר במהלך השבוע הבא, ובכך לשבור את המצור על הרצועה. בעבר דווח מספר פעמים כי בכוונת ארדואן לבקר ברצועה, אך הביקור נמנע לבסוף או נדחה למועד לא ידוע. כעת, כאמור, צפוי ככל הנראה ראש הממשלה הטורקי לממש את כוונתו, זאת על רקע המשבר הדיפלומטי החמור בין שתי המדינות ולקראת ההכרזה הפלסטינית על עצמאות בעצרת הכללית של האו"ם.