מיוחד: אווירה עוינת ברחובות איסטנבול

שליח חדשות 2 יצא לעיר הגדולה בטורקיה, כדי לשמוע על דעת הקהל המקומית כלפי המשבר עם ישראל. על אף ההבחנה בין יחסי המדינות לביקור התיירים - גוברת התסיסה האנטי ישראלית. הערב: אזהרת מסע נוספת לטורקיה

ערב יורד על כיכר תקסים. הצלחנו להגיע לאיסטנבול, אחרי שעברנו את ביקורת הדרכונים והבדיקות הביטחוניות ללא כל בעיה. ואולם, אווירה האנטי-ישראלית שוררת באיסטנבול. ברחובות העיר מדברים על הצורך בניתוק מוחלט של היחסים בין ישראל לטורקיה - אך עדיין קיימת ההבחנה בין ממשלת ישראל לעם ישראל.

התקשורת הטורקית עוסקת באובססיביות ביחסים בין טורקיה לישראל. כלי התקשורת שידרו לאורך היום את נאומו של ראש הממשלה ארדואן. הערב פרסם המטה ללוחמה בטרור פרסם אזהרת מסע הקוראת לישראל שלא להגיע לטורקיה, בשל אותן תחושות אנטי-ישראליות ברחוב הטורקי. על כן, אין זה פלא שמרבית הנוסעים עמנו בטיסה היום לאיסטנבול - הגיעו לצרכי לימודים או עבודה. לא חופשה.

"ישראל יורה בילדים"

בכיכר תקסים, הלב של איסטנבול, נתקלנו בעיקר בתגובות עוינות. כאן לא צריך לדעת טורקית כדי להבין מה חלק מהאנשים חושבים על ישראל. "ישראל, החוצה!", אמר לנו אחד מעוברי האורח בכיכר. "נתניהו עושה הרבה בעיות". אחת מיושבי בתי הקפה אמרה לנו: "ישראל יורה בילדים".

אך בדוכני הקבב המפורסמים של איסטנבול יש הבחנה ברורה בין ממשלת ישראל לבין האזרחים. "אנחנו מקווים שלא יהיה בינינו שום קשר בכלל", אומר לנו היום חסן, מוכר השווארמה בכיכר תקסים. "אין לנו בעיה עם היהודים", הוא מבהיר, אך מדגיש: "הבעיה שלנו היא היחסים בין המדינות. עם ממשלת ישראל". זה החשש בישראל, שתסיסה אנטי-ישראלית תיטמע כאן, ואז אולי נגיע למצב בו ישראלים כישראלים - כבר לא יהיו רצויים כאן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת