בשיא המשבר: כך נראית ישראל בעיניים טורקיות

פוליה פויבס, עיתונאית מטורקיה, הגיעה לצלם כתבה על הנעשה בישראל על רקע מתיחות השיא בין שתי המדינות. בריאיון ל"שש" עם דנה ויס היא סיפרה על התרשמותה מהמצב והביעה אופטימיות באשר לעתיד לבוא

כמו בקשורת הישראלית, כך מגלים גם העיתונאים הטורקיים עניין בנעשה במדינה השנייה - שהפכה, בסבב נוסף של מערכה מדינית, שוב ל"אויב המר" בכותרות.

פוליה פויבס, עיתונאית ברשת הטורקית "קנאל D", צילמה היום כתבה בישראל על יחסם של האזרחים למשבר בין שתי המדינות - שתפתח את מהדורת החדשות שם הערב. בזמן ששהתה בחדר העריכה בתל אביב, היא העניקה ריאיון שבו סיפרה על התרשמותה מהמצב, מנקודת מבטה העיתונאית.

על קבלת הפנים שציפתה לה בנמל התעופה בן-גוריון, עם נחיתתה, סיפרה: "השוטרים אמרו לנו - 'ברוכים הבאים, לשם מה באתם? טוב שבאתם. בבקשה תשמיעו את קולנו בטורקיה. אולי אם תראו אותנו כאן תוכלו להבין אותנו'".

פויבס סיפרה כי הופתעה מאוד מהיחס שקיבלה והסבירה: "ביקרתי בעבר בישראל ותמיד ראיתי בנמל התעופה איך נערכות בדיקות קפדניות, לא רק כלפי הטורקים אלא גם כלפי ערבים. תמיד ידענו שיש תחקיר יסודי".

על האווירה שהרגישה כעיתונאית טורקייה ברחובות ישראל בשיאו של המשבר סיפרה: "בישראל האנשים חושבים שאין שום בעיה בין שני העמים. הטורקים חושבים שהישראלים הם ידידים שלהם. אבל הבעיה האמיתית היא בין שתי הממשלות, בין נתניהו לארדואן, ולמרבה הצער איש מהם לא מוכן לשנות את המצב הפוליטי. האנשים חושבים שזה חייב להשתנות. גם באיסטנבול אנשים חושבים אותו הדבר".

"אין בעיה בין העמים"

על תמיכת הטורקים בקו התקיף שהציב ארדואן כלפי ישראל, סיפרה העיתונאית כי הוא אינו זוכה לתמיכת כלל הציבור - אך רובו סבור כי על ישראל להתנצל על אירועי המשט לעזה: "חלק מהאנשים שראיינתי אמרו שבסופו של דבר חיילים ישראלים הרגו תשעה בני אדם ולכן יש להתנצל. חלק מהאנשים בטורקיה מאמינים שאין צורך לבקש סליחה".

עם זאת, היא העריכה כי העובדה שמדובר במשבר פוליטי ולא בשנאה בין אזרחי שתי המדינות מהווה סימן לכך שהמשבר הנוכחי זמני באופיו. "אני לא מאמינה שהמצב הזה יתפתח לבעיה בין העמים, משום שאנשים שראיינתי, אפילו באיסטנבול, סבורים ברובם שהישראלים ידידותיים מאוד ומסבירי פנים וכאן ראיינתי אנשים שחושבים את אותו הדבר. אני חושבת שאין בעיה בין העמים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת