"טורקיה החליטה להתנתק מישראל"

הסיבה למשבר בין ישראל לטורקיה היא רצון טורקי לבנות מעצמה איסלאמית על גבה של ישראל. כך טוענים בכירים ישראלים בדיוני השמינייה. על פי הפרסום הבוקר בעיתון "מעריב", הטורקים בכוונה מנסים להחריף את הסכסוך, כדי לבסס את מעמדם במזרח התיכון. במקביל, שר החוץ הטורקי אמר כי יקדם את ההכרזה הפלסטינית

"טורקיה החליטה להתנתק מישראל" (חדשות 2)

האם יש לטורקיה אינטרס בהעמקת המשבר בינה לבין ישראל? כתב "מעריב" בן כספית מפרסם הבוקר כי בדיונים סגורים של השמינייה, אומרים בכירים כי הטורקים מנסים ללבות את האש, על מנת לבנות מעצמה איסלאמית אזורית.

את הטיעון הזה משמיעים בכירים שמתנגדים להתנצלות ישראלית. לטענתם, המשבר החל כשאהוד אולמרט היה בשלטון וביקר באנקרה. אולמרט אמר לטורקים כי בכוונתו להיכנס לשיחות ישירות עם אסד, אך מיד לאחר מכן, יצא במבצע "עופרת יצוקה", מה שהרתיח את הטורקים.

מאז, טוענים הבכירים, עושה אנקרה כל שביכולתה כדי להתרחק מישראל, תוך ניסיון לביסוס מעמדה כמעצמה במזרח התיכון. מנגד, נשמעים בדיונים גם קולות בעד ההתנצלות. בכירים אשר תומכים בהתנצלות ישראלית אומרים כי אין טעם לשחק משחקים של כבוד וכי ייתכן וההתנצלות תחזיר את ארדואן להיות בעל בריתנו - צעד חשוב לקראת ההכרזה הפלסטינית החד-צדדית.

אמש: שר החוץ הטורקי מכריז כי מדינתו תקדם את הכרזת המדינה הפלסטינית

אחרי גירוש הסגל הדיפלומטי הישראלי, השפלת המבקרים בנמל התעופה באיסטנבול ושרשרת האיומים מצד בכירי אנקרה לעבר ירושלים - ממשיך שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטאולו, להוסיף שמן למדורת היחסים הרעועים שבין ישראל לבין ארצו.

בניגוד לתיירים הישראלים, שעברו מסכת השפלות מאד לא נעימה עם הגיעם לטורקיה, התקבל אמש במדינה בכיר הרשות הפלסטינית נביל שעת' בזרועות פתוחות. כלי התקשורת בטורקיה מדווחים כי שעת' נועד באנקרה עם שר החוץ דבוטאולו, שהתחייב לפניו כי טורקיה תמשיך להילחם על הסרת "המצור הישראלי" מעל רצועת עזה ותסייע לפלסטינים ככל שניתן כדי לקבל את מבוקשם ולזכות החודש בהכרה חד-צדדית כמדינה בעצרת הכללית של האו"ם.

"עמדת טורקיה בנושא הכרה במדינה פלסטינית היא ברורה ומובנת מאליה. הכרה במדינה פלסטינית היא לא 'לעשות טובה' לפלסטינים", אמר דבוטאולו, "זו הזכות הטבעית ביותר של הפלסטינים וגם חובתנו. הגיע הזמן למלא את חובתנו זו".

נושא נוסף שנדון בפגישה בין שר החוץ הטורקי לעמיתו הפלסטיני הוא המשבר ביחסי ישראל-טורקיה. לדברי דבוטאולו, הודה לו שעת' על "עמדתה הנחרצת של טורקיה נגד ישראל".

הקרע כבר גובה מחיר ביטחוני

על רקע ההסלמה ביחסים, גובה הקרע בין שתי המדינות גם מחיר ביטחוני. יחד עם הסגל הדיפלומטי הישראלי שיגורש מאנקרה, ישובו ארצה גם נספחי צה"ל והמוסד, יחד עם נספח משטרת ישראל וקצין המינהלה.

בישראל הופתעו לנוכח המהלך הטוטאלי של שלטונות טורקיה, צעד שיגבה מחיר מיידי - בכל הקשור לתיאום המודיעיני בין שתי המדינות בכל הקשור בסחר והברחות נשק וכן בסחר בבני אדם.

בכיר טורקי: כל ישראלי שיגיע אלינו - יושפל

מסכת ההשפלות שהעבירו כוחות הביטחון הטורקיים את התיירים הישראלים שנחתו בנמל התעופה באיסטנבול, לא הייתה אירוע נקודתי - אלא מה שמסתמן כמדיניות הקבועה שיינקטו השלטונות באנקרה מעתה והלאה כלפי כל ישראלי שיגיע לארצם.

אהמט איידין, בכיר בשדה התעופה של איסטנבול, אמר באופן מפורש לחדשות 2 כי "בהתאם לעקרונות הדדיות שקיבלנו בתכתיב מאנשי משרד החוץ - אנו ננהג כלפי אזרחי ישראל באותה צורה שבישראל נוהגים כלפי אזרחי טורקיה".

איידין אמר את דבריו בהתייחסו לתלונות מצד קבוצת אזרחים טורקיים שביקרו בארץ, שלפיהן עברו בידוק משפיל בנמל התעופה בן-גוריון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת