שר החוץ הטורקי: נסייע לפלסטינים לקבל הכרה באו"ם

בעוד המשבר עם ישראל רק מחריף, שר החוץ הטורקי דבוטאולו קיבל הערב בזרועות פתוחות את בכיר הרשות הפלסטינית נביל שעת'. הוא התחייב באוזניו כי ארצו תעשה כל שניתן כדי שהפלסטינים ישיגו את יעדם וייזכו ברוב קולות באו"ם בהכרה כמדינה עצמאית. "הגיע הזמן שנמלא את חובתנו לפלסטינים", אמר שר החוץ הטורקי

שעת' ודבוטאולו באנקרה, הערב (AP)

אחרי גירוש הסגל הדיפלומטי הישראלי, השפלת המבקרים בנמל התעופה באיסטנבול ושרשרת האיומים מצד בכירי אנקרה לעבר ירושלים - ממשיך שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטאולו, להוסיף שמן למדורת היחסים הרעועים שבין ישראל לבין ארצו.

בניגוד לתיירים הישראלים, שעברו מסכת השפלות מאד לא נעימה עם הגיעם לטורקיה, התקבל אמש במדינה בכיר הרשות הפלסטינית נביל שעת' בזרועות פתוחות. כלי התקשורת בטורקיה מדווחים כי שעת' נועד באנקרה עם שר החוץ דבוטאולו, שהתחייב לפניו כי טורקיה תמשיך להילחם על הסרת "המצור הישראלי" מעל רצועת עזה ותסייע לפלסטינים ככל שניתן כדי לקבל את מבוקשם ולזכות החודש בהכרה חד-צדדית כמדינה בעצרת הכללית של האו"ם.

"עמדת טורקיה בנושא הכרה במדינה פלסטינית היא ברורה ומובנת מאליה. הכרה במדינה פלסטינית היא לא 'לעשות טובה' לפלסטינים", אמר דבוטאולו, "זו הזכות הטבעית ביותר של הפלסטינים וגם חובתנו. הגיע הזמן למלא את חובתנו זו".

נושא נוסף שנדון בפגישה בין שר החוץ הטורקי לעמיתו הפלסטיני הוא המשבר ביחסי ישראל-טורקיה. לדברי דבוטאולו, הודה לו שעת' על "עמדתה הנחרצת של טורקיה נגד ישראל".

הקרע כבר גובה מחיר ביטחוני

על רקע ההסלמה ביחסים, גובה הקרע בין שתי המדינות גם מחיר ביטחוני. יחד עם הסגל הדיפלומטי הישראלי שיגורש מאנקרה, ישובו ארצה גם נספחי צה"ל והמוסד, יחד עם נספח משטרת ישראל וקצין המינהלה.

בישראל הופתעו לנוכח המהלך הטוטאלי של שלטונות טורקיה, צעד שיגבה מחיר מיידי - בכל הקשור לתיאום המודיעיני בין שתי המדינות בכל הקשור בסחר והברחות נשק וכן בסחר בבני אדם.

בכיר טורקי: כל ישראלי שיגיע אלינו - יושפל

מסכת ההשפלות שהעבירו כוחות הביטחון הטורקיים את התיירים הישראלים שנחתו בנמל התעופה באיסטנבול, לא הייתה אירוע נקודתי - אלא מה שמסתמן כמדיניות הקבועה שיינקטו השלטונות באנקרה מעתה והלאה כלפי כל ישראלי שיגיע לארצם.

אהמט איידין, בכיר בשדה התעופה של איסטנבול, אמר באופן מפורש לחדשות 2 כי "בהתאם לעקרונות הדדיות שקיבלנו בתכתיב מאנשי משרד החוץ - אנו ננהג כלפי אזרחי ישראל באותה צורה שבישראל נוהגים כלפי אזרחי טורקיה".

איידין אמר את דבריו בהתייחסו לתלונות מצד קבוצת אזרחים טורקיים שביקרו בארץ, שלפיהן עברו בידוק משפיל בנמל התעופה בן-גוריון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת