ישראלים עוכבו בטורקיה: "הפשיטו אותנו עד התחתונים"

כ-40 נוסעים ישראלים בטיסת "טורקיש איירליינס" מנתב"ג לטורקיה, עוכבו למשך שעה וחצי בנמל התעופה באיסטנבול. "זה היה לא נעים בלשון המעטה", סיפרה אשת עסקים ישראלית. "השוטרים הטורקים ממש השפילו אותנו"

לא רצויים: קבוצת ישראלים שנסעו לטורקיה עוכבה בשדה התעופה באיסטנבול ללא סיבה נראית לעין. השוטרים הטורקים לקחו את הדרכונים שהיו ברשות הנוסעים הישראלים מבלי להסביר להם מדוע עוכבו, ורק לאחר התערבות של משרד החוץ הישראלי הם שוחררו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אחרי שלקחו לנו את הדרכונים, הובילו אותנו אחד אחד לחדר חשוך ושם דיברו איתנו בלי להדליק את האור ובלי להסביר לנו למה אנחנו מעוכבים", סיפרה אלינה, אחת הנוסעות שהגיעה ביממה האחרונה לטורקיה מבנקוק בריאיון לתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בגלי צה"ל. "לאחר התשאול הפשיטו אותנו בחדר צדדי עד לרמה של תחתונים, אפילו את החזייה ביקשו שאוריד. זה החזיר אותי אחורה לסיפורים של סבתא שלי על מה שהיא עברה".

חיותה לייבוביץ', אשת עסקים שהייתה על הטיסה ועוכבה באיסטנבול סיפרה על התחושות הקשות בעקבות המעצר. "ביקשו את הדרכונים מכולם, ואחר כך שיחררו כמה שהיו להם דרכונים דיפלומטים וכל הישראלים עם הדרכונים הרגילים היו עם במעצר במשך שעה וחצי בלי יכולת לעבור את גבולות טורקיה", סיפרה לייבוביץ' בריאיון לתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל, ברשת ב'. "דיווחנו בזמן אמת מהשטח על מה שקרה לחדר המצב של משרד החוץ ואז החלה מהומה רבתי עד ששחררו אותנו".

"לא רוצים להתנצל בפני טורקיה? אנחנו נראה לכם מי הבוס!" 

"זו הייתה חוויה לא קלה. אני לא בן אדם שנתפס לבהלה, אבל זה היה ממש לא נעים, הייתה תחושה של השפלה, כאילו אומרים לנו: 'אתם לא מתנצלים, בואו תראו מי הבוס פה'", הוסיפה לייבוביץ'. "אני כבר מטיילת שנים באיסטנבול ורכשתי חברים רבים, בהם אנשי עסקים שעמם אני עובדת, אבל אני מרגישה שזו הייתה נקודת אל חזור, ומבחינתי אני כבר שנתיים חושבת על כך אבל מה שקרה היום יניע אותי לחפש מקור אחר לעסקים".

לדברי לייבוביץ', חבר טורקי שליווה אותם ולא נלקח לבדיקה, סיפר להם מאוחר יותר שהסבלים הטורקים הטיחו בזעם את המזוודות שלהם בקרקע בחוזקה לאחר שזיהו שמדובר במטען של הנוסעים הישראלים. "אלה האזרחים הפשוטים שניזונים מהתקשורת הטורקית על ישראל", הסבירה.  

"הייתי כאן עשרה ימים אחרי המשט כשכולם הזהירו אותי לא לנסוע, ונסעתי", הדגישה ליבוביץ. "אבל למרות שזה פוגע בפרנסה שלי, אני מאמינה שאנחנו לא צריכים להתנצל בפני הטורקים על אירועי המשט". ממשרד החוץ נמסר כי קבוצה של 40 ישראלים שנסעו לטורקיה בודדו, עברו תשאול שאיננו יודעים מה מהותו או תוכנו, ושוחררו בסופו. עוד נטען כי בבירור שנערך מול משרד החוץ הטורקי התברר כי לא הייתה הנחייה לעכב את הישראלים. עם זאת, האירוע עדיין בבדיקה.