אולמרט: "טורקיה אינה אויבת של ישראל"

ראש הממשלה לשעבר מתייחס למשבר המדיני וקורא להנהגה בישראל למצוא דרך ליישר את ההדורים עם אנקרה. "אני מציע לשים את הרגישות הלאומית בפרופורציה, במבט רחב יותר", אמר אולמרט. "היחסים שלנו עם טורקיה מהווים עבורנו אינטרס לאומי שאסור לנו לזלזל בו"

בדרג המדיני בישראלים משתדלים לשמור על איפוק לנוכח ההסלמה ביחסים עם טורקיה, אבל הערב בחר ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, להתייחס באריכות למשבר - וקרא להנהגה בירושלים למצוא דרך לליבון מהיר ויעיל של היחסים עם אנקרה.

אולמרט נשא נאום בוועידה לשיתוף פעולה אזורי שהתקיימה במלון "דיוויד אינטרקונטיננטל" בתל אביב. הוא מתח ביקורת על התנהלות הממשלה ואמר: "ידענו להתגבר על המכשולים כדי לקיים יחסים עם מדינה שהקשר איתה משרת את הצרכים האסטרטגיים של ישראל. יש דרכים לעשות את זה גם עכשיו, בתבונה, באיפוק ובאחריות".

בהתייחסו לסירוב העיקש של נתניהו לספק לארדואן את ההתנצלות שדרש, אמר אולמרט: "אני מציע שנדע לשים את הרגישות הלאומית בפרופורציה, במבט רחב יותר על האינטרסים הלאומיים שלנו. היחסים שלנו עם טורקיה מהווים עבורנו אינטרס לאומי שאסור לנו לזלזל בו. טורקיה אינה אויבת של ישראל. היא שימשה בעבר גשר חשוב למגעים רגישים וחשובים וכך זה יכול להיות גם בעתיד".

על המחאה החברתית: "חייבים סדר יום אחר"

ראש הממשלה לשעבר התייחס בנאומו גם להפגנה החברתית הגדולה ולמאבק שמתנהל בישראל בתקופה האחרונה, והביע תמיכה בקו שמובילים ראשיו: "שמעתי את הקולות והזדהיתי עם הרגשות ששיקפו רצון לעצב אורח חיים חדש ואיכות חיים אחרת. זאת לא הייתה הפגנה נגד מדינת ישראל, זאת הייתה הפגנה בעד ישראל טובה, צודקת ואחראית יותר לכל תושביה".

הפתרון, לטענתו, נעוץ בכך ש"הבסיס לשינוי סדרי העדיפויות במדינת ישראל הוא אימוץ מדיניות של שלום, של משא ומתן ושל תהליך מדיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת