סגן שר החוץ: "טורקיה פוגעת באינטרסים של עצמה"

אחרי גירוש השגריר הישראלי באנקרה ואחרי הודעתו של שר החוץ הטורקי כי ארצו תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד ישראל, מגיב סגן שר החוץ דני אילון לקרע ביחסים בין המדינות. "ישראל לא צריכה להכפיף את מדיניות החוץ שלה לגחמות של כל אחד אחר", אמר בראיון ל"פגוש את העיתונות". "הטורקים הם אלה שהלהימו מההתחלה"

"כל ההתנהלות הטורקית היא תמוהה, והיא פוגעת גם בנו אבל גם באינטרסים הטורקיים" - כך אומר סגן שר החוץ דני אילון בהתייחסות ראשונה לגירוש השגריר הישראלי מאנקרה בעקבות דוח פאלמר, זאת בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות".  

"המצב שאליו הגענו ביחסים עם טורקיה אינו עניין של כבוד לאומי אלא של אינטרסים ומעמד", אמר אילון. "כל ההתנהלות הטורקית כאן היא תמוהה, וזאת במיוחד לאחר הדוח של מזכ"ל האו"ם שהתקבל אתמול. אנחנו מברכים על קריאתו של האו"ם להוריד את הלהבות ואת קריאתו לטורקיה כדי להחזיר את היחסים לקדמותם. המצב מאוד ברור, מתחילה הייתה כוונה לעלות לגבהים בלתי סבירים. זה שלא התנצלנו זה טוב מכמה טעמים - אין על מה להתנצל, ואפילו הדוח מוכיח שלא היה על מה להתנצל".

"מי שמנהל את מדיניות החוץ של ישראל זו הממשלה בהתאם לאינטרסים ולשיקולי דעת נרחבים", לדברי סגן שר החוץ. "המדיניות שהוביל שר החוץ ליברמן הייתה נכונה. מה שקורה היום במזרח התיכון הן מהפכות שקורות בכל מקום - טורקיה, אירן ובשאר חלקי האזור. ישראל לא צריכה להכפיף את מדיניות החוץ שלה לגחמות של כל אחד אחר". 

אילון סיכם ואמר כי הוא חושב שהבעיה נעוצה בנאיביות או חוסר הבנה של המציאות. "אני רוצה להזכיר: הטורקים הם אלה שהלהימו מההתחלה, אני וראש הממשלה מלכתחילה הבענו צער על אובדן חיים", לדבריו. "אנו יכולים להסתכל ביושר ולהגיד שישראל עשתה הכל באופן אחראי למעט לוותר על האינטרסים שלנו ועל האינטרסים של חיילי צה"ל".

"אני מסכים שמצבה הגיאו-אסטרגי של טורקיה בחודשים האחרונים יורד במורד, וזה היה מחייב יתר צניעות מצידם, אך הם מכולם לא היו מוכנים לפשרה ולהורדת הרף", הוסיף סגן שר החוץ. "אני חושב שבסופו של דבר אנו צריכים לעמוד על שלנו, ומצד שני להגיד לטורקים כי מצידנו - הפרשה מאחורינו, ועכשיו האינטרסים שלנו הם בשיתוף פעולה. חוסר שיתוף הפעולה פוגע בנו ובטורקים".

מוקדם יותר היום התייחס למשבר עם טורקיה גם שר החינוך וחבר הקבינט גדעון סער, שאמר כי "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להתנצל על זה שהיא מגנה על חיי חייליה ואזרחיה".

"ישראל לא התנצלה, לא מתנצלת ולא תתנצל בעתיד, כשהיא מגנה על חיי חייליה ואזרחיה", אמר סער באירוע "שבת תרבות" בחולון, והוסיף: "המרמרה היה משט פרובוקטיבי, עצם שליחת המשט והאופן שבו ניסו לפגוע בחיילים במוטות, באלות ובסכינים. אנו כמדינה הפעלנו את זכותנו להגן על עצמנו".

שר החוץ הטורקי: נפנה להאג נגד ישראל

יום אחרי שהודיעה על גירוש השגריר הישראלי מאנקרה, בשל סירובה של ישראל להתנצל על אירועי המרמרה, טורקיה מחריפה את הטון נגד ישראל. שר החוץ הטורקי אחמט דאוטולו אמר היום בראיון לטלוויזיה הטורקית כי ארצו תיפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג בתלונה נגד הסגר הישראלי על רצועת עזה.

דאוטולו הוסיף כי הסגר על עזה אינו חוקי וכי טורקיה לא מכירה בו. השר הטורקי התייחס בביטול לדוח פאלמר שקבע כי הסגר הישראלי על עזה הוא חוקי כצעד הגנה לגיטימי, ואמר: "מי שקובע הוא בית הדין הבינלאומי. אם זה מה שישראל חושבת - אז בבקשה, שתבוא להוכיח את חוקיות הסגר מול בית הדין הבינלאומי".

"הבריונות של ישראל בים התיכון הגיעה לקיצה"

מוקדם יותר היום הודיע שר החוץ הטורקי כי ארצו תגביר את הנוכחות הצבאית במזרח הים התיכון. "טורקיה תנקוט בכל אמצעי הנראה לנכון", אמר דאוטולו בהודעה, "על מנת לשמור ביטחונם של כלי שיט העוברים במזרח הים התיכון".

גורם ממשלתי בכיר אמר לעיתון הטורקי "הורייט", כי "הבריונות שמפעילה ישראל בים התיכון הגיעה לקיצה". הבכיר הוסיף: "הים התיכון כבר לא יהיה מקום בו יוכל הצי הישראלי לפעול בבריונות נגד כלי שיט אזרחיים", ברמזו לספינות מסוג אלה שהשתתפו במשט לעזה.

בין הצעדים בהם מתכוונת טורקיה לנקוט, הוא ליווי צבאי לספינות שיובילו סיוע הומניטרי לעזה ונוכחות מוגברת בקטע הים שבין ישראל לקפריסין. המקור הבכיר סיפר לעיתון "הורייט" כי מראן של ספינות מלחמה טורקיות יהיה תדיר יותר באזור.

אמש: השגריר הישראלי גורש מטורקיה

אמש, שעות אחרי גירוש השגריר הישראלי מטורקיה וירידת היחסים בין שתי המדינות לשפל של כל הזמנים, חזרו והצהירו גורמים בכירים בירושלים כי ביומיים האחרונים נקטו הם, יחד עם האמריקנים, מאמצים רבים לסיים את הסוגיה באופן שקט. הם הפנו את האצבע המאשימה לעבר טורקיה, ואמרו כי שם לא היו מעוניינים בסוף אחר מזה שהיה היום.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר הבוקר כי הוא מפציר בישראל ובטורקיה לתקן את היחסים ביניהן. "שתי המדינות חשובות מאוד באזור ויחסים משופרים ביניהן יהיו חשובים מאוד בהתייחס לאירועים במזרח התיכון, כולל תהליך השלום", אמר באן במהלך ביקורו באוסטרליה.

אחרי מסיבת העיתונאים של שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, שבה הכריז על הסנקציות שתנקוט ארצו כלפי ישראל - הקפידו בירושלים להימנע מלתקוף את הטורקים ולאפשר להם לשחק לבדם על המגרש. המשך לכך היה בשעות הערב, כששגרירות טורקיה בוושינגטון הודיעה על כוונתה של אנקרה לפתוח בהליכים לקראת הגשת תביעות נגד לוחמי השייטת ונגד אישים רשמיים בישראל ש"אחראים להרג האזרחים" במהלך ההשתלטות על ה"מרמרה" אשתקד. בעבר דרשה אנקרה מישראל לקבל לידיה את שמות הלוחמים שהשתתפו במבצע, ונענתה בסירוב מצד ירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת