טורקיה: "הדרישה להתנצלות - נותרה בעינה למרות הדלפת הדוח"

למרות הדלפת דוח פאלמר לחקר השתלטות צה"ל על המשט לעזה אשתקד, בטורקיה עדיין מצפים להתנצלות מצד ישראל, כך אמר שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו. "טורקיה מספיק חזקה כדי להגן על אזרחיה, ללא קשר לדברים שאומרים גורמים אחרים", אמר דאבוטולו. בשעה 11:00 יכנס דאבוטולו מסיבת עיתונאים בנושא שתועבר בשידור חי בחדשות 2

יחסי-ישראל טורקיה לאן? זו השאלה המרכזית שמעסיקה את כלי התקשורת בטורקיה מאז פרסם ה"ניו-יורק טיימס" את דוח פאלמר לחקר משט המרמרה לעזה, שהודלף יממה לפני פרסומו. היום צפוי להתפרסם הדוח באופן רשמי - וכך גם יפוג האולטימטום שהציבו הטורקים להתנצלות ישראלית.

הלילה הודיעה טורקיה כי דרישתה להתנצלות מצד ישראל נותרה בעינה - למרות הדלפת הדוח ל"ניו יורק טיימס". שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטולו מתח ביקורת קשה על הדלפת הדוח לפני מועד פרסומו הרשמי ואף ציין כי בשיחתו עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גם האחרון הופתע מההדלפה. "טורקיה מספיק חזקה כדי להגן על אזרחיה, ללא קשר לדברים שאומרים גורמים אחרים".

בשעה 11:00 צפוי דאבוטולו לכנס מסיבת עיתונאים מיוחדת באנקרה, שבה הוא צפוי להתייחס לדוח. דאבוטולו שינה בעקבות הדלפת הדוח את תכניותיו ושב הלילה לטורקיה. מסיבת העיתונאים תועבר בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט.

אמש נועדו בפריז מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון ודאבוטולו. מדובר בפגישה שנקבעה מראש, ללא קשר לפרסום דוח פאלמר, לפני כינוס הוועידה הבינלאומית בלוב. עיקר הפגישה עסק בעתידה של לוב, על רקע המהומות המתחוללות במדינה.

במהלך הפגישה ביקשה קלינטון מעמיתה שלא לדרדר עוד יותר את הקשרים הרופפים ממילא בין ישראל לטורקיה, זאת בעקבות פרסום דוח פאלמר. על פי הפרסום באתר "הורייט" הטורקי, אמר דאבוטולו לקלינטון כי אין בכוונת טורקיה לסגת מכוונתה לדרוש התנצלות מישראל - ואף תשלום פיצויים למשפחות של הרוגי המרמרה, כפי שקובע הדוח.

בישראל ובטורקיה לא מרוצים מהדוח

למרות שדוח פאלמר לא פרסם מסקנות "מפתיעות", נראה כי הוא הצליח להרגיז גורמים מדיניים גם בישראל וגם בטורקיה.

במקביל לעבודת האו"ם בנושא, כינסו ישראל וטורקיה שתי ועדות פנימיות שונות בנושא. הוועדה הישראלית הגיעה למסקנה כי הסגר על עזה חוקי וכי חיילי צה"ל נקטו בתגובה ראויה לאלימות שעליה נתקלו על הספינה. מנגד, קבע הדוח הטורקי בדיוק להיפך - כי הסגר על עזה אינו חוקי וכי צה"ל נהג באלימות ברוטלית בהשתלטות על הספינה.

בטורקיה הביעו זעם בעקבות קביעת מחברי הדוח כי הסגר על עזה חוקי מבחינה משפטית. עם זאת, אמרו גורמים מדיניים בטורקיה כי אין בכך כדי לשנות את דרישת המדינה להתנצלות מידית מצד ישראל ולתשלום פיצויים למשפחות הרוגי המשט.

בצה"ל נערכים לתביעות רבות

במקביל, הודיע הלילה צה"ל כי בכוונתו לנקוט בכל צעד משפטי כדי להגן על הקצינים והחיילים שהשתתפו בהשתלטות על המשט. ההערכה היא כי כעת, לאחר פרסום הדוח וסירובה של ישראל להתנצל, יחל גל של תביעות כלפי ישראל בכלל והקצינים והחיילים שהשתתפו במשט בפרט.

קצין בכיר בצה"ל אמר כי הדוח יכול לשרת את אלו שירצו להגיש תביעות פליליות ונזיקין נגד המפקדים שהשתלטו על הספינה, כמו גם תביעות אישיות נגד קצינים בכירים כמו מפקד חיל הים האלוף אליעזר מרום והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

"מדובר באתגר משמעותי שנצטרך להתמודד איתו", אמר הקצין הבכיר. "בעוד שהדוח דווקא מצדיק את החוקיות המשפטית של המצור על עזה, הוא לא יכול למזער את הנזק המשפטי הפוטנציאלי שלו מהמסקנה כי קציני וחיילי צה"ל השתמשו בכוח מופרז".

לצורך התמודדות עם התביעות, יקים הפרקליט הצבאי הראשי בשיתוף עם משרד המשפטים שילמדו את ההשלכות של הדוח וייערך לכל תביעה עתידית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת