טורקיה מאיימת: נגרש את השגריר הישראלי

באנקרה ממתינים להתנצלות ישראלית על אירועי המשט לעזה עד לשעות הערב של מחר, אחרת - יגרשו מארצם את השגריר הישראלי ואת סגניתו ויכריזו עליהם כ"אישיות בלתי רצויה". אלא שגורם מדיני בכיר בירושלים מבהיר: "נתניהו נחוש שלא להתנצל". המהלך עלול להשפיע לרעה גם על היחסים עם ירדן ומצרים

שעות ספורות אחרי שבאנקרה איימו באופן רשמי לנתק את היחסים עם ישראל אם זו לא תתנצל עד שעות הערב של מחר על הרג אזרחיה בהשתלטות על ספינת ה"מרמרה", ממשיכים בירושלים להתעקש שלא למלא אחר דרישות הטורקים. בינתיים, נערכים באנקרה להכריז על השגריר שם, גבי לוי, ועל סגניתו אלה אפק כ"אישים בלתי רצויים" - ולגרשם מטורקיה.

מחר בערב אמור מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לפרסם את מסקנות דוח פאלמר של הארגון מהבדיקה הבינלאומית של אירועי הדמים על סיפון אוניית המשט הטורקי. אם לא תגיע התנצלות מישראל עד אז, תחל טורקיה ביישום איומיה נגד ירושלים.

השגריר בטורקיה נמצא כעת בחופשה בישראל לקראת סיום תקופת כהונתו, אך למרות זאת - לא מתכוונים בטורקיה לוותר על המהלך הרשמי של הכרזתו כבלתי רצוי וגירושו, אם בממשלה לא יימלאו אחר דרישותיהם.

בניסיון של הרגע האחרון למנוע את ההסלמה בין שתי המדינות, נוקטים באו"ם ובמחלקת המדינה האמריקנים מאמצים קדחתניים לגבש פתרון למצב.

ריקושטים גם על היחסים עם מצרים וירדן

אם אכן יממשו הטורקים את איומיהם יהיו למהלך השלכות חמורות ומשמעותיות מאוד גם על היחסים שבין ישראל לבין מצרים וירדן, שכן אלה יתקשו להמשיך ולהפעיל בתל אביב שגרירויות אל מול המהלך הטורקי.

בינתיים, הבהירו בישראל כי ההתעקשות שלא להתנצל על ההתרחשויות במשט נותרו בעינן. בימים האחרונים הועברו לאמריקנים מסרים בערוצים שונים שלפיהם אין לממשלה כל נכונות להיכנע לדרישותיו של ארדואן. גורם מדיני בכיר אמר כי "הטורקים מנסים עד הרגע האחרון ללחוץ עלינו מכיוון שהם זיהו את המחלוקות הפנימיות שלנו. למרות זאת, נתניהו נחוש שלא להתנצל".

מוקדם יותר היום, איים שר החוץ של טורקיה, אחמט דאוטולו, כי בין הצעדים שמתכוונת ארצו לנקוט נגד ישראל גם מאבקים משפטיים בפורומים בינלאומיים שונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת