"התנצלות עד מחר - או ניתוק הקשר עם ישראל"

שר החוץ באנקרה הודיע כי בכוונתו לממש את האיומים ולהביא את היחסים עם ירושלים אל קצם בתוך יממה, אם בישראל לא יתנצלו באופן רשמי על הרג תשעת האזרחים הטורקיים בהשתלטות על ה"מרמרה". תזמון האיום בא על רקע דוח פאלמר של האו"ם שצפוי להתפרסם מחר

שר החוץ הטורקי אחמד דבוטאולו הציב אולטימטום לישראל, שלפיו עליה להיענות לדרישה באנקרה ולהתנצל באופן רשמי על הרג אזרחיה במבצע ההשתלטות על ה"מרמרה" אשתקד - אחרת, תנתק טורקיה את יחסיה עם ירושלים.

מחר צפוי להתפרסם דוח ועדת פאלמר של האו"ם שבדקה את נסיבות התקרית, והוא התאריך שנקבע באנקרה כמועד האחרון לקבלת ההתנצלות הטורקית. דבוטאולו איים כי אם עד מחר לא תתקבל ההתנצלות, תתחיל טורקיה ביישום תכנית מגירה שבמרכזה יינקטו צעדים לצינון היחסים עם ישראל ולתחילתו של מאבק משפטי-בינלאומי מולה.

איום דומה השמיע בשבוע שעבר גם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, בעצמו - כשאמר כי לא יסתפק בניתוק היחסים הכלכליים עם ישראל - אלא בהבאת כלל הקשר עמה לקצו.

על רקע הבהרתו של נתניהו כי אינו מתכוון למלא אחר דרישות הטורקים, למרות הלחץ האמריקני הרב עליו לעשות זאת, אמר לעורך חדשות החוץ של חדשות 2, ערד ניר, גורם טורקי בכיר כי בכוונת אנקרה "לרדוף את ישראל בפורומים בינלאומיים שונים" - עד שתבוא ההתנצלות שאותה דורשים שם.

במקביל לסירובה של ישראל להתנצל, ממשיכים האמריקנים להפעיל לחץ גם על טורקיה לסיים את המתיחות עם ישראל כדי שלא ליצור זעזוע במזרח התיכון, בהתחשב בהשפעתה הרבה של טורקיה על האזור. עם זאת, מתקשים בוושינגטון להגיע לתוצאה של ממש מהלחצים, שכן אין בידיהם כלים כדי לדחוק בהם לעשות זאת. ארצות הברית אינה מעבירה סיוע כספי לטורקיה, בניגוד לתמונת המצב באשר למצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת