האו"ם בעד מדינה פלסטינית? שייסתדר בלי התמיכה מארה"ב

יו"ר הוועדה למדיניות החוץ בקונגרס ותומכת ידועה של ישראל הציגה תכנית לבלימת המהלך הפלסטיני לקבלת עצמאות חד-צדדית. במרכז היוזמה היא מאיימת להפסיק את הזרמת הכסף מוושינגטון לאו"ם, אם אכן תתקבל שם ההצעה

איום לעבר האו"ם (רויטרס)

בישראל גובר המתח לקראת ההצבעה הקרובה באו"ם על הבקשה הפלסטינית לקבלת עצמאות חד-צדדית, ובמקביל למאמצים בירושלים לסכל את המהלך - העלו בכירים אמריקניים תכנית פעולה נוספת ומקורית בתקווה שזו תוכל לבלום את ההצבעה.

לפי התכנית, שהציגו מחוקקים אמריקניים בכירים, תפסיק ארצות הברית את כספי הסיוע שהיא מעניקה לאו"ם אם אכן יתברר כי לא תהיה כל יכולת למנוע רוב בעצרת הכללית לבקשה הפלסטינית.

חברת הקונגרס הרפובליקנית איליין רוס לטינן, המשמשת יו"ר הוועדה למדיניות החוץ של הקונגרס, ביקשה להביא את התכנית להצבעה ולעגן אותה בחקיקה, כך שיחול שינוי בתקצוב פעילות המוסד הבינלאומי. לפי ההצעה, תוכל וושינגטון לבחור בעצמה האם להמשיך בהזרמת הכספים לאו"ם ומאילו יוזמות שעולות בארגון היא מעוניינת להתרחק.

מחוקקים רפובליקניים הסבירו כי אם תכניתם תאושר, תוכל ארצות הברית למנוע מצב אבסורדי שבו וושינגטון עצמה מספקת מימון למדיניות מנוגדת לזו שלה.

רוס לטינן, הידועה בתמיכתה העזה בישראל, מתנגדת נחרצות למהלך הפלסטיני המתוכנן באו"ם. בהודעה מטעמה הסבירה כי "ההצעה שלי נועדה לבלום את הצעד המסוכן הזה בעודו בחיתוליו".

איך יתמודד האו"ם בלי הכסף האמריקני?

אם אכן תצא התכנית את הפועל, צפוי האו"ם להתקשות להמשיך את פעילותו. וושינגטון היא התורמת הגדולה ביותר לאו"ם, ומממנת 22% מתקציבו ו-25% מתקציב משימות שמירת השלום שלו.

רוס-לטינן כבר איימה בעבר להפוך את המימון לוולונטרי ולשנות את המצב הקיים שבו מועבר התקציב לפי הוראה שנקבעה בחוק. פעמים רבות היא לא חסכה ביקורת נוקבת מפעילות האו"ם, במיוחד באלו הנוגעות להחלטות ולפעולות נגד ישראל.

למרות המאמצים האמריקניים לסייע לישראל, תמונת המצב הבינלאומית הכללית עדיין נוטה לטובת הפלסטינים ורובן המכריע של המדינות צפויות להצביע בעד הבקשה לקבלת העצמאות הפלסטינית באסיפה הכללית.

בשל העובדה שההצבעה בנושא תיערך בעצרת הכללית ולא במועצת הביטחון, לא תוכל ארצות הברית להפעיל את זכות הווטו שלה ולבלום את המהלך באמצעותה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת