טורקיה: ננתק יחסים כלכליים עם ישראל

ממשלת טורקיה הודיעה לארצות הברית כי סירובה של ישראל להתנצל על אירועי המשט לעזה "תוביל להידרדרות נוספת ביחסים בין המדינות". בירושלים עומדים בסירובם להתנצל מתוך הערכה כי זו תועיל רק לראש ממשלת טורקיה ארדואן ותחזק את מעמדו הפוליטי. מחר צפוי להתפרסם דוח פלמר שחקר את אירועי המשט לעזה בשנה שעברה

ארדואן מאיים להפסיק יחסים עם ישראל

טורקיה הודיעה לארצות הברית כי החלטתה של ממשלת ישראל לא להתנצל בפניה על פעולת צה"ל לסיכול המשט בשנה שעברה, בו נהרגו תשעה טורקים, תוביל להידרדרות נוספת ביחסים בין שתי המדינות. בין השאר בוחנת טורקיה אפשרות לנתק כליל את היחסים הכלכליים בינה לבין ישראל, כך דיווח אתמול העיתון הטורקי "הורייט".

למרות האיום החדש של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, החלטתו של נתניהו להימנע מהתנצלות היא סופית. בירושלים מעריכים כי התנצלות כזו לא תביא לשיפור היחסים בין אנקרה לירושלים, אלא רק תתרום לחיזוק מעמדו הפוליטי של ארדואן.

לפי ידיעות בוושינגטון, הפעילה ארצות הברית לחץ על ישראל להגיע להסכמה עם אנקרה על נוסח של התנצלות, אך ראש הממשלה סירב להתקפל בסוגיה זו. על פי הדיווחים, ישראל פנתה הבוקר למזכ"ל האו"ם באן קי-מון בדרישה שידחה שוב את פרסום דוח הועדה מטעם או"ם שחקרה את נסיבות תקרית המשט, כדי לאפשר את המשך המו"מ עם אנקרה. גם טורקיה פנתה למזכ"ל בבקשה לדחות את פרסום הדוח, המתוכנן למחר. באן קי מון החליט לדחות את פניותיהן של שתי המדינות ולפרסם את הדוח על פי התכנון המקורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת