נתניהו שוב מזגזג: שוקל התנצלות לפני טורקיה

אחרי ההודעה הנחרצת שבה הבהיר לאנקרה כי לא ימלא אחר הדרישה להתנצלות על אירועי המרמרה, מסתמן הערב מפנה דרמטי בעמדתו של ראש הממשלה - ששוקל בחיוב לספק לארדואן את מבוקשו. במידה ואכן יחליט נתניהו על התנצלות, הוא ייאלץ להתמודד עם גרעין התנגדות עז למהלך שמובילים השרים ליברמן ויעלון. בלשכת נתניהו הכחישו

דוח ועדת פאלמר על אירועי המשט הטורקי לעזה עדיין לא התפרסם, אבל אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר באופן נחרץ כי אין בכוונתו למלא אחר דרישת מקבילו באנקרה, רג'פ טאיפ ארדואן, ולהתנצל באופן רשמי בשם ישראל על מותם של הפעילים שהיו על סיפון ה"מרמרה" - כעת מסתמן היפוך מוחלט בעמדתו.

בזמן שהמתח ביחסים בין שתי המדינות הולך וגובר ובטורקיה מאיימים להוריד את הדרג הדיפלומטי בישראל אם זו לא תיענה לדרישתה, שב נתניהו לשקול מחדש ולחיוב התנצלות לפני טורקיה - כדי לרצות את ארדואן.

את עיקר ההתנגדות למהלך בממשלה מובילים שר החוץ אביגדור ליברמן והשרים בני בגין ומשה יעלון. לעומתם, דן מרידור ואהוד ברק תומכים בביצוע הצעד - כדי ליישר את ההדורים בין שתי המדינות.

ארצות הברית הפעילה לחצים להתנצל

בשבועות האחרונים ניסתה ארצות הברית להביא לפיוס בין ישראל לבין לטורקיה, והגבירה את הלחץ על ירושלים למלא אחר דרישות ארדואן.

על פי הערכות גורמים מדיניים, דוח פאלמר של האו"ם דווקא לא יקרא לישראל להתנצל בפני הטורקים, ובמקביל יקבע כי הסגר הימי שהטילה ישראל על עזה - חוקי. עם זאת, צפוי המסמך לכלול ביקורת על חלק מפעולות צה"ל במהלך ההשתלטות על ספינת המרמרה ולקבוע כי כי חיילי צה"ל השתמשו בכוח מופרז.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה על הדיווח כי "בניגוד לפרסומים בנוגע לדיונים עם הטורקים, לא חזר בו ראש הממשלה בנימין נתניהו מעמדתו. ישראל לא תתנצל והבקשה לדחות את פרסום דוח פאלמר הגיעה מצד הטורקים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת