ארה"ב לוחצת על ישראל להתנצל

מזכירת המדינה הילרי קלינטון מפעילה לחת מדיני על ישראל להתנצל בפני הטורקים. האמריקנים רוצים פיוס עם טורקיה, כדי לקדם את האינטרס המשותף לאנקרה ולוושינגטון - הפלת משטר אסד. עיתון "ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי ארה"ב ציינה שללא הפיוס, יהיה קשה יותר לבלום הכרזה פלסטינית חד-צדדית

נתניהו יתנצל מול ארדואן? ארכיון (רויטרס)

הממשל האמריקני מפעיל על ישראל לחץ מדיני להתנצל בפני טורקיה על אירועי המשט. כתב "ידיעות אחרונות" אלכס פישמן מדווח הבוקר כי האמריקנים מבקשים להדק את היחסים עם טורקיה, במטרה לפעול להדחת שליט סוריה בשאר אסד.

מזכירות המדינה האמריקנית שיגרה לישראל מסרים דרך דיפלומטים ישראלים בארצות הברית ובהם בקשה לפיוס מהיר בין ירושלים לאנקרה. בין המסרים נמצאות גם בקשות של מזכירת המדינה הילרי קלינטון, שמבקשת להדק את היחסים עם טורקיה. בין המסרים נכללה האמירה שלאמריקנים יהיה קשה יותר למנוע את ההכרזה הפלסטינית החד-צדדית בספטמבר אם הפיוס לא יתרחש.

לטורקים ולאמריקנים אינטרס משותף: שניהם רוצים לראות את נשיא סוריה בשאר אסד עוזב את תפקידו ומוחלף במנהיג מתון יותר. המדינות רוצות להחזיר את היציבות לאזור וכחלק מההתקרבות ביניהן אמרו האמריקנים לטורקים כי יקדמו את עניין ההתנצלות הישראלית. כבר לפני שלושה שבועות ביקשה קלינטון משר הביטחון אהוד ברק לדאוג שישראל תעשה כל שביכולתה, כולל התנצלות, על מנת לסיים את המשבר עם טורקיה ולקדם את האינטרס האמריקני באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת