הפלסטינים: "ב-20 בספטמבר תוגש בקשה להכרה במדינה"

שר החוץ של הרשות הפלסטינית ריאד אל מליכי נקב היום באופן רשמי בתאריך המדויק שבו תוגש הבקשה לאו"ם להכרה במדינה פלסטינית. הבקשה תועבר למזכ"ל האו"ם באן קי-מון, ביום הפתיחה של העצרת הכללית הבאה של האו"ם בניו יורק. לשכת רה"מ בתגובה: "כנראה שאבו מאזן החליט להמנע ממו"מ ישיר, זה צפוי וזה מצער"

יו"ר הרשות אבו מאזן (חדשות 2)

"הפלסטינים יגישו בקשה רשמית להכרה במדינה ב-20 לספטמבר", כך אמר הבוקר שר החוץ של הרשות ריאד אל מליכי לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. אל מליכי הדגיש כי "יו"ר הרשות אבו מאזן יגיש באופן אישי את הבקשה למזכיר האו"ם באן קי-מון, בפתיחת המושב ה-66 של העצרת הכללית".

"מועד ההכרזה נקבע לספטמבר כיוון שבאותו החודש לבנון יושבת במושב הנשיאות של מועצת הביטחון של האו"ם", ציין מליכי והוסיף: "הדבר יועיל לנו כיוון שלנשיא מועצת הביטחון ישנן סמכויות מיוחדות שייסיעו לנו בתהליך".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "בהמשך להודעת הרשות הפלסטינית על הכוונה להגיש בקשה להכרה במדינה פלסטינית ב-20 לספטמבר, כנראה שאבו מאזן החליט להמנע ממשא ומתן ישיר, זה צפוי וזה מצער". בהודעה הודגש כי "בנימין נתניהו עדיין מאמין שרק במשא ומתן ישיר ואמיתי ניתן לקדם את תהליך השלום, ולא בהחלטות חד צדדיות".

"לא נצעד בספטמבר להתנחלויות"

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ציטטה אתמול גורם בכיר ברשות שאמר כי ההפגנות ואירועי המחאה השונים שייערכו בחודש הבא ברחבי הגדה המערבית, מאורגנים וספונטניים כאחד, יתרחשו בתוך שטחי הרשות. בכך הזים אותו הגורם את החששות בישראל מפני צעדות ענק של פלסטינים לעבר נקודות חיכוך שונות עם ישראל - בין אם חיילי צה"ל במחסומים ובין אם בהתנחלויות.

"ברמאללה ובבית לחם ייערכו הפגנות במקומות מרכזיים", הדגיש אותו בכיר פלסטיני בשיחה עם "מען". "לכן, לא תהיה לכוחות הכיבוש שום דרך לתרץ התעללות או טבח נוסף של ילדים או של אזרחים פלסטינים". הגורם התייחס גם להכנות בישראל לקראת תרחיש שבו יעשה צה"ל שימוש בסוסים ובנשק כדי לפזר את המפגינים והאשים כי "מדובר בניסיון של נתניהו למוסס את משבר המנהיגות הפנימי שלו בישראל באמצעות העברת מרכז תשומת הלב לעבר הזירה הפלסטינית".

בריאיון ל"מען" פנה הבכיר הפלסטיני לעם בישראל בקריאה "שלא לאפשר למנהיגים ולכלי התקשורת ליצור מצג שווא ולא לשתף פעולה עם הפעולות שאליהן נערך הכיבוש בספטמבר".

הדריכות מורגשת בשטח: הרמטכ"ל הקפיץ השבוע את גזרת רמאללה

הדריכות הרבה לקראת הטלטלה שצפויה ליצור באזור בקשת הפלסטינים להכרה חד-צדדית במדינה מורגשת היטב גם בשטח. לחדשות 2 באינטרנט נודע כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודיע ביום שלישי האחרון למפקדים בגזרת רמאללה על הקפצת פתע של כל הכוחות בגזרה.

לפי גורם צבאי, מטרת המהלך היא לערוך בדיקה בפועל של ההערכות לקראת לספטמבר, את הכשירות המבצעית ואת ההתמודדות למצבי חירום לא מתוכננים מיד אחרי ההקפצה, ירד הרמטכ"ל לשטח כדי לחזות במו עיניו בהערכות הכוחות הפועלים שם.

בתחילת השבוע הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "הרשות הפלסטינית מתכננת אלימות ושפיכות דמים שתלווה את אירועי ספטמבר באו"ם". הוא הוסיף כי "הם נערכים להסתערות על מחסום א-רם. איך זה ייגמר? דמיינו לכם". הצהרתו של ליברמן באה שעות אחרי פרסומים הפוכים, שלפיהם הורה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לכוחות הביטחון שלו למנוע את הגעת ההפגנות בשטחים לעבר נקודות חיכוך עם ישראל, כמו מחסומים והתנחלויות.

למרות המסר המרגיע: בצה"ל ממשיכים בהיערכות

ככלל, מתכוננים בצה"ל כבר חודשים ארוכים להשלכות הצפויות מההכרזה האפשרית על מדינה פלסטינית בספטמבר והתחממות הביטחונית. בין היתר, זכורים אירועי "יום הנכסה" כתקופה שהפכה בחודשים האחרונים לבעלת פוטנציאל נפיץ במיוחד.

באשר לדוח ועדת חוץ וביטחון, נמסר אמש מלשכתו של ראש הממשלה נתניהו כי "עמדת המועצה לביטחון לאומי היא ששום תכנית מדינית לא הייתה עוצרת את הפלסטינים מכוונתם להכריז על מדינה בספטמבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת