נתניהו לאמריקנים: לא אתנצל על תקרית המרמרה בגלל גל המחאה

ארצות הברית מפעילה בשבועות האחרונים לחץ כבד על ישראל לסיים את המשבר המדיני עם טורקיה ולהתנצל בפני משפחות הרוגי ה"מרמרה". בגל"צ דווח כי ראש הממשלה טען שאינו יכול להתנצל כעת ו"לפתוח חזית נוספת", בגלל גל המחאות. במקביל שוקלים לשלם 100 אלף דולר על כל הרוג בתקרית, ובתמורה תוותר טורקיה על התנצלות

נתניהו וארדואן. ישקמו היחסים? (חדשות 2)

ניסיון נוסף לשיקום היחסים עם טורקיה בעקבות המשט: ישראל מציעה לשלם 100 אלף דולר על כל אדם שנהרג באוניית המרמרה ובתמורה תוותר טורקיה על הדרישה להתנצלות ישראלית. נתניהו, שהתבקש על ידי האמריקנים להתנצל על התקרית סירב - בשל ירידה בפופולריות שלו בעקבות גל המחאות.

היוזמה הישראלית החדשה כוללת הצעה לתשלום כפול ובמקום סכום של כ-50 אלף דולר לכל משפחה טורקית שבן משפחתה נהרג, מציעה כעת ישראל לשלם סכום של כ-100 אלף שקל, כך פורסם הבוקר בעיתון "מעריב". בתמורה לקבלת היוזמה החדשה תוותר טורקיה על דרישתה להתנצלות וישראל תסתפק בהבעת צער עמוק על התקרית. ההצעה עברה מישראל לטורקיה בערוץ לא פורמלי ועדיין לא התקבלה תשובה מהטורקים.

במקביל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה התקשר לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחץ עליו לפתור את המחלוקות בין שתי המדינות בהקדם ולהגיע להסכם עם טורקיה לפני פרסום דוח פאלמר לבדיקת אירועי המשט, הצפוי להתפרסם בתוך עשרה ימים. לשכת ראש הממשלה סירבה להתייחס לדבר קיום השיחה בין שני המנהיגים.

נתניהו: לא יכול לפתוח חזית נוספת

בתגובה לבקשת ארצות הברית הסביר נתניהו כי אם ישראל תשגר התנצלות לטורקיה, שר החוץ אביגדור ליברמן יפרק את הממשלה, כך דווח הבוקר בגלי צה"ל. בעקבות החשש גורמים בוושינגטון הצליחו לחלץ הבטחה מליברמן שלא יפרוש מהממשלה, אך אז טען נתניהו כי בשל גל המחאות בישראל הפופולריות שלו בשפל, והוא אינו יכול לפתוח חזית נוספת.

לפני כחודש דיווחו כלי תקשורת בטורקיה כי נתניהו הביע בשנה החולפת שלוש פעמים רצון להתנצל בפני הטורקים - אך משיחות בין בכירים טורקים לישראלים עלה כי נתניהו חזר בו בסופו של דבר, מחשש ששר החוץ ליברמן, המתנגד נחרצות להתנצלות, יפרוש יחד עם מפלגת "ישראל ביתנו" מהממשלה.

יעלון: "דרישת טורקיה להתנצלות - חוצפה"

בתחילת השבוע התראיין המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון בתכנית "הבוקר הזה" ברשת ב' עם יעקב אחימאיר והתייחס ליחסי ישראל טורקיה. "דרישת טורקיה להתנצלות על אירועי המרמרה, לפצות את משפחות ההרוגים ולהסיר את הסגר על עזה היא דרישה חצופה", אמר.

לדבריו של השר יעלון, המשט בשנה שעברה היה התגרות, וגם הממשלה באנקרה נושאת באחריות לכך. "טורקיה מבקשת להעמיד את ישראל בפינה ועל חשבוננו, להעלות את קרנה בעיני הערבים, חמאס וחיזבאללה", אמר יעלון והוסיף, כי המדיניות הטורקית לא תשתנה אם ישראל תתנצל.

"ישראל מצטערת על החיים שאבדו, אך דוח ועדת פאלמר לחקר אירועי המשט מצדיק את הסגר", דברי השר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק