ישראל ודרום סודן מכוננות יחסים דיפלומטיים

שבועות ספורים לאחר שהפך חלקה הדרומי של סודן למדינה עצמאית ונפרד מהאזור הצפוני, הודיעו היום ישראל והמדינה החדשה על כינון יחסי דיפלומטיה. שר החוץ ליברמן אמר כי "שיתוף הפעולה יתבסס על היסודות האיתנים שמנחים אותן בבואן לקיים יחסי ידידות מתוך שוויון וכבוד הדדי"

חברה חדשה למדינת ישראל: ממשלת ישראל וממשלת הרפובליקה של דרום סודן הודיעו היום על כינון יחסים דיפלומטיים בין המדינות. ההיבטים המעשיים של היחסים, ונושא האמנת שגרירים בפרט, יידונו בזמן הקרוב בערוצים הדיפלומטיים המקובלים.

ממשרד החוץ נמסר כי "בכך מגיע להבשלה תהליך דיפלומטי ממושך ומאומץ שהובילו שר החוץ והגורמים המקצועיים במשרד החוץ". שר החוץ אביגדור ליברמן התייחס להחלטה ואמר: "שיתוף הפעולה בין שתי המדינות יתבסס על היסודות האיתנים שמנחים אותן בבואן לקיים יחסי ידידות מתוך שיוויון וכבוד הדדי".

הודעה מקבילה נמסרה היום בבירת דרום סודן ג'ובה על ידי שלטונות המדינה למשלחת דיפלומטית ישראלית השוהה בעיר, בראשותו של הסמנכ"ל לענייני אפריקה יעקב (ז'אק) רווח.

מדינה חדשה: דרום סודן

בתחילת החודש נפרדה דרום סודן מהצפון המוסלמי בטקס חגיגי, והכריזה על עצמאותה. לאחר למעלה מ-50 שנים של מלחמת אזרחים עקובה מדם, שגבתה את חייהם של מיליונים, הצטרפה דרום סודן למשפחת האומות, כמדינה ה-193 באומות המאוחדות.

נשיא דרום סודן סלבה קיר עמד לצד יריבו מימי מלחמת האזרחים, נשיא סודן עומאר אל-בשיר, בטקס שציין את הולדת האומה החדשה. בהתחלה עוד ניסו כוחות הביטחון לשלוט ברחובות הבירה החדשה ג'ובה, אבל מהר נסוגו כשהקהל הצוהל התהלך ברחבי העיר במהלך הלילה והיום כשהוא מנופף בדגלים ושר: "חופש לדרום סודן, חופש לדרום סודן".

סלבה קיר הושבע לתפקיד נשיאה הראשון של דרום סודן באופן רשמי מול קהל שלא הסתיר את התרגשותו. במקום שררה אווירת קרנבל כשקבוצות ריקוד תופפו והניפו מגנים באוויר.

נשיא צפון סודן, עומר אל-בשיר, בירך בנאומו את אזרחי דרום סודן. "אנו מברכים את אחינו בדרום על הקמת מדינתם החדשה", אמר אל-בשיר כשהוא פונה לאלפי תושבי הדרום המשתתפים בטקס. "יש לכבד את רצונם של בני הדרום", הכריז הנשיא מהשכנה הצפונית.

משאל עם שהתקיים קבע כי המדינה תתפצל לשני חלקים

בחודש ינואר האחרון התקיים במדינה משאל עם, שבו נקבע ברוב מובהק כי המדינה תתפצל לחלקה הדרומי ולחלקה הצפוני. עם זאת, חשוב לדעת שמדובר אולי במדינה הנחשלת ביותר בעולם, שמרבית תושביה אינם יודעים קרוא וכתוב, וכמעט שאין בה תשתיות בסיסיות ביותר.


 רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק