אבו מאזן מאיים: אחרי ההכרה באו"ם - כללי המשחק למו"מ ישתנו

יו"ר הרשות הבהיר כי פרק הזמן לניהול מגעים עם ישראל תם, וכי אלו יוכלו להתחדש רק אחרי הכרת האו"ם במדינה פלסטינית בספטמבר. הוא שלח מסר לנתניהו ואמר כי "שום סנקציה לא תצליח לשנות את ההחלטה שלנו לקבל הכרה בעצמאותנו"

אבו-מאזן ובאן קי-מון. ארכיון (רויטרס)

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שב ומדגיש כי בעוד כחודש יפנה לעצרת האומות המאוחדות במטרה לקבל את הכרתן, באופן חד-צדדי, בהקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים. בנאום שנשא בישיבת המועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה התייחס המנהיג הפלסטיני ל"יום שאחרי" הקמת המדינה והזהיר כי כללי המשחק הנהוגים כעת בין הצדדים יתהפכו על פיהם.

יו"ר הרשות הבהיר כי לא ינהל עוד משא ומתן עם ישראל טרם ההכרה באו"ם, בהסבר כי כל ניסיונות העבר לשוב לשולחן הדיונים עלו בתוהו - ולכן, הוא רואה בהכרזה באו"ם כעובדה מוגמרת.

"אנו נפנה למועצת הביטחון ונגיש את בקשתנו למזכ"ל האו"ם כדי להתחיל בהליכים. אמרנו כבר פעמים רבות כי המשא ומתן נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו, אבל מאחר שגם מאמצי הרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) נחלו כשלון לחדש את המגעים על בסיס הפסקת הבנייה בהתנחלויות והקמת מדינה בגבולות 1967, מאוחר מדי לפעול לכך ועל כן נפנה לאו"ם".

יו"ר הרשות אמר כי הזדמנות נוספת לנהל ומתן עם ישראל תהיה רק אחרי כינון המדינה הפלסטינית. "מבחינתנו אין תחליף למשא ומתן, ובמקרה שאכן נצליח לחדש את השיחות המגעים שננהל כמדינה עצמאית יהיו שונים בתכלית מכפי שהיו עד כה".

אבו מאזן התייחס גם לדיווחים בישראל שלפיהם בשל התעקשות הפלסטינים לדרוש הכרה חד-צדדית באו"ם, בוחן יעקב עמידרור, היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אפשרות לבטל את הסכמי אוסלו. על המהלך הזה ועל איומים אחרים מכיוון ישראל להטיל עיצומים על הפלסטינים, אמר יו"ר הרשות: "שום סנקציה או החזקת הכספים של הרשות לא תצליח לשנות את ההחלטה שלנו לקבל הכרה בעצמאותנו באו"ם".

מחשש לווטו אמריקני: הפלסטינים ינסו לעקוף את מועצת הביטחון?

בימים האחרונים פורסם ב"הארץ" כי הפלסטינים מתכננים לפנות ישירות לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להכיר במדינה עצמאית, כדי להימנע מהטלת הווטו האמריקני במועצת הביטחון .

לפי הפרסום, יוותרו בכך הפלסטינים הלכה למעשה על הניסיון להתקבל כמדינה המהווה חברה לכל דבר ועניין באו"ם, מהלך שמחייב את אישור מועצת הביטחון. במקום זאת, הם יבקשו מהעצרת הכללית להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967 - מה שיוכל לאפשר להם חברות מוגבלת בלבד.

ההחלטה, לדברי אותם הגורמים, התקבלה לאחר כישלון פגישת הקוורטט, מה שהוביל לתובנה שווטו אמריקני על ההחלטה הוא ודאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת