טורקיה מציגה: "תכנית ב' אם ישראל לא תתנצל"

באנקרה מצהירים גם היום כי קיימת ציפייה להתנצלות ישראלית על אירועי המשט, אך כבר נערכים לאפשרות שזו לא תגיע בסופו של דבר. הבוקר מפרסמים בטורקיה כי הממשל הכין "תכנית ב'" למקרה בו ישראל לא תתנצל, ובמסגרתה תורד רמת הייצוג הדיפלומטי. ארדואן על הביקור בעזה: "לא רוצה ליצור מתיחות"

ארדואן ונתניהו. "נוריד רמת הייצוג הדיפלו (חדשות 2)

טורקיה מתכננת להחריף את יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל, באם זו לא תתנצל על אירועי משט ה"מרמרה" בטרם יפורסם דוח האו"ם - כך מדווח הבוקר בכלי התקשורת הטורקיים. על פי הדיווח, המבוסס גם על התבטאות של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מסוף השבוע, מתכננת טורקיה לפנות ל"תכנית ב'", באם ישראל לא תתנצל.

ביום שבת האחרון, התייחס ארדואן לסוגיית ההתנצלות. "נמתין להחלטתה של ישראל תקופה מסויימת", אמר במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הירדני מערוף אל-בחית. "אז, אם לא תבוא התנצלות, נוציא לפועל את תכנית ב'".

בטורקיה חושפים הבוקר את עיקריה של "תכנית ב'", לה "תהיה השפעה משמעותית על עתיד היחסים בין המדינות", על פי הדיווחים. "אחד הצעדים המשמעותיים שטורקיה תבצע יהיה הורדת דרגת הייצוג הדיפלומטי הטורקי בתל אביב. אם ישראל תסרב להתנצל, יורד הייצוג הדיפלומטי לרמה של תת-מזכיר".

"לא רוצים ליצור מתיחות"

בתקשורת הטורקית דווח עוד כי הורדת דרגת הייצוג הדיפלומטי ישפיע גם על תכניותיה של ישראל למנות מחליף בחודשים הקרובים לשגריר באנקרה גבי לבי. "ישראל חוששת שנציגה החדש לא יוכל לקבל מכתב המלצה מאנקרה אם היחסים יישארו במצב של קיפאון", דווח. ולמרות זאת, גורמים דיפלומטיים בטורקיה אומרים כי הממשל באנקרה עדיין מצפה לקבל התנצלות ישראלית.

על רקע הדיווחים בשבועות האחרונים בדבר כוונתו של ארדואן לבקר בקרוב בעזה, אומרים בטורקיה כי הביקור עצמו - שמועדו עדיין לא נקבע, אינו מהווה חלק מ"תכנית ב'" של טורקיה להחרפת היחסים. "איננו מתכוונים ליצור אווירת מתיחות. זו תהיה טעות לקשר בין הביקור להתנצלות, לדרישתנו לפיצויים או להסרת המצור על עזה", אמר בסוף השבוע ארדואן. גורמים בטורקיה שבו והדגישו כי עדיין לא נקבע מועד לביקור, ואישרו כי גם הביקור למצרים נדחה למועד שאינו ידוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת