"בלי התנצלות של ישראל - ארדואן יבקר בעזה"

ראש הממשלה הטורקי ארדואן החליט לדחות את ביקורו ברצועת עזה ולקיים אותו רק אם ישראל לא תתנצל בימים הקרובים על אירועי ה"מרמרה" - כך מדווח הבוקר בטורקיה. "בלי התנצלות ישראלית - ארדואן ישבור את המצור על עזה בעצמו", כך על פי הדיווח, "וכן טורקיה תבקש להחריף את היחסים בין המדינות"

טורקיה מגבירה את הלחץ במטרה להשיג התנצלות ישראלית על אירועי ה"מרמרה". ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן יצא אמש לביקור בצפון קפריסין ובמצרים. בשלב זה עדיין לא ברור אם ממצרים יגיע ארדואן לרצועת עזה, וכלי תקשורת בטורקיה מדווחים הבוקר כי הביקור בעזה תלוי בהתנצלות של ישראל על המשט.

לאחר חרושת של שמועות ודיווחים לא מאומתים על כוונתו של ארדואן לבקר בימים הקרובים ברצועת עזה, אישר אמש ראש ממשלת טורקיה כי בכוונתו לבקר ברצועה בימים הקרובים. "אני רוצה להגיע לעזה, אם התנאים יבשילו אני מעוניין לבקר שם", אמר במסיבת עיתונאים שקיים לפני צאתו לביקור בצפון קפריסין ומצרים, ממנה הוא עשוי להגיע לרצועה.

מקורות דיפלומטיים בטורקיה אומרים הבוקר כי ארדואן אכן מתכוון לחצות את מעבר רפיח בתום ביקורו במצרים, אך עם זאת הדבר קשור, לדבריהם, בפרסום דוח המשט של האו"ם. "ארדואן החליט לדחות את החלק במסע שלו בו הוא צפוי לבקר בעזה, לאור האפשרות שישראל תתנצל בדוח", כך מדווחים הבוקר כלי תקשורת בטורקיה. "אם הדבר לא יקרה לפני פרסום דוח האו"ם, ארדואן שוקל להגיע לעזה במהלך חודש הרמדאן ולשבור את המצור בעצמו".

"בלי התנצלות - טורקיה תחריף את המשבר בין המדינות"

על פי הדיווחים בטורקיה, תת-מזכיר שר החוץ הטורקי, פרידון סינירליוגו, והשר משה (בוגי) יעלון מנהלים בשבועות האחרונים מגעים חשאיים "במטרה למצוא נוסחת התנצלות של ישראל ופיצויים למשפחות תשעת ההרוגים במשט". הדוח עצמו צפוי להיות מוגש למזכ"ל האו"ם באן קי מון ב-27 ביולי, ולהתפרסם ב-1 באוגוסט.

"טיוטת הדוח הוצגה בפני שני ראשי הממשלה של המדינות, ופגישה אחרונה בנושא צפויה להתקיים לפני ה-27 ביולי בניו יורק", דווח בטורקיה. "טורקיה הבהירה כי אם לא יושג הסכם על התנצלות ישראלית, היא נחושה לקיים צעדים נוספים שיחריפו את המשבר ביחסים בין המדינות".

"על כן, הצהרתו של ארדואן כי בכוונתו לבקר ברצועת עזה ולהיפגש עם בכירי חמאס - נראית כאחד מהצעדים הללו", כך על פי הדיווח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת