אובמה: לא נדרוש הכרה אירנית בישראל

המחלוקת הגלויה בין מנהיגי ישראל וארצות הברית נמשכת: הנשיא האמריקני הדגיש כי לא יבקש הכרה של טהרן בישראל במסגרת השיחות, ונימק זאת בכך ש"אנחנו לא סומכים על המשטר האירני ולכן אנחנו לא רוצים שיהיה להם נשק גרעיני". אובמה הוסיף כי אין לצפות ש"אופיו של המשטר האירני ישתנה לחלוטין"

מסרב לדרוש הכרה אירנית. אובמה (רויטרס)

הבליץ התקשורתי על ההסכם עם אירן נמשך - וגם המחלוקת הגלויה בין אובמה לנתניהו: נשיא ארצות הברית התראיין אמש (שני) לרדיו הציבורי האמריקני NPR, והתייחס לחלק מהדרישות הישראליות לגבי השיחות עם טהרן. את אחת הדרישות של נתניהו - הכרה אירנית בישראל - דחה אובמה באופן גורף: לדבריו, "זו תהיה טעות בסיסית להתנות את ההסכם בהכרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"התפיסה שאנחנו צריכים להתנות את כך שאירן לא תשיג נשק גרעיני בכך שתכיר בישראל דומה לזו שטוענת שאסור לנו לחתום עסקה אלא אם אופיו של המשטר האירני ישתנה לחלוטין", הוסיף הנשיא האמריקני בריאיון שישודר במלואו בהמשך היום. השיחה עם כתב NPR סטיב אינסקיפ התקיימה זמן קצר לאחר הריאיון ל"ניו יורק טיימס", בו הבהיר אובמה כי ההסכם "לא יפגע" ביתרון הצבאי של ישראל.

"אני רוצה לחזור על הנקודה הזו: אנחנו רוצים שאירן לא תשיג נשק גרעיני בגלל שאנחנו לא יכולים לסמוך על אופי המשטר המשתנה. לכן אנחנו לא רוצים שיהיה להם נשק גרעיני", הדגיש אובמה. הנשיא הוסיף בגיחוך כי "אם פתאום אירן תהפוך לגרמניה או שוודיה או צרפת, אז השיחות על מערך הגרעין שלה יהיו שונות".

יועצו הבכיר של אובמה: "אירן לא תשיג פצצה גרעינית"

אמש בריאיון למהדורה המרכזית הבהיר יועצו הבכיר של אובמה, בן רודס, כי ההסכם הנרקם בין המעצמות ואירן לא יאפשר לטהרן לשים את ידה על נשק גרעיני. "לאירן לא תהיה פצצה גם בעוד 15 שנים", הבטיח רודס ליונית לוי.

לדברי רודס, ארצות הברית אינה סומכת על אירן, אך העסקה עמה תבטיח פיקוח אדוק. "ההסכם מבוסס על הפיקוח המקיף ביותר בכל הסכם נשק שהיה בהיסטוריה", ציין רודס. "העסקה עדיפה כי לא תהיה להם אפשרות להשיג נשק גרעיני".

רודס טען כי פרטי ההסכם יובילו לשינויים משמעותיים בתכנית הגרעין: "הכור באראק לא יוכל לייצר פלוטוניום והם ישלחו את הדלק שנותר מחוץ למדינה, המתקן בפורדו יומר כך שלא יוכלו להעשיר בו אורניום. הם יאבדו כשני שליש מהצנטריפוגות שלהם, והצנטריפוגות שיוצאו יהיו תחת פיקוח סבא"א. אם הם יפרו את העסקה נדע על כך במהירות וכך נוכל לקבל החלטות".

לטענת היועץ הבכיר, לפי ההסכם הסנקציות עליה יוסרו בהדרגה, ובמידה ואירן תפר את הכללים לארצות הברית תישאר היכולת להחזיר את העיצומים למצבם הקודם במהרה. "הסנקציות של ארצות הברית, שהכבידו במיוחד על הכלכלה האירנית, יוסרו בתגובה למעשי אירן ותיוותר האפשרות להשיב אותן מיד לתוקף".

ייפגשו בוושינגטון? אובמה ונתניהו (רויטרס)

נתניהו ואובמה ייפגשו בקרוב בארה"ב?

רודס הוסיף כי ישנן סנקציות נוספות של מועצת הביטחון שיוחלפו כך שחלק מהעיצומים יישמרו. "יישמרו הסנקציות על הגישה של אירן לטכנולוגיה רגישה ועל תכנית הטילים שלה", מדגיש רודס. "תישמר גם האפשרות להשיב את הסנקציות מיד לתוקף. הדבר יידון בשלושת החודשים הקרובים".

היועץ הבכיר הבהיר כי במקרה שאירן תפר את הכללים, ארצות הברית לא תימנע מפעולות צבאיות. "במידה וההסכם יופר, בשלב ראשון הסנקציות מיד חוזרות. אם נראה שאירן מפרה את ההסכם ומנסה להגיע לנשק גרעיני, זה ייתן לנו שנה לקבל החלטה כיצד להגיב - בין אם סנקציות ובין אפשרויות צבאיות. יהיה לנו חלון זמן להחליט מה לעשות".

רודס התייחס גם ליחסים העכורים בין ממשל אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו, ולא שלל את האפשרות כי השניים ייפגשו בקרוב. "אנחנו בהחלט מצפים שברגע שתקום ממשלה, תהיה הזדמנות עבור השניים להיפגש בוושינגטון", הוא אמר. "יש ביניהם חילוקי דעות, וכשהם מדברים בטלפון זה נשמע בדיוק כמו ששיחה בין שני אישים שיש ביניהם חילוקי דעות נשמעת".