ההסברה החדשה של ישראל: "לא כבשנו כלום, אין עם פלסטיני"

סגן שר החוץ דני איילון מככב בסרטון הסברה חדש שמטרתו - להציג לעולם עובדות על הסכסוך במזרח התיכון. "ממי כבשה ישראל את הגדה המערבית? מהפלסטינים? לא. ב-1967 לא הייתה מדינה ערבית ששמה פלסטין", מסביר סגן שר החוץ

רבים מלינים על "ההסברה הקלוקלת" של ישראל בעולם ומצביעים עליה כעל גורם רב חשיבות בתדמית הבינלאומית הירודה שממנה אנו סובלים. בדיוק מסיבה זו נרתם סגן שר החוץ, דני איילון, להציג לעולם את האמת על הסכסוך במזרח התיכון באמצעות סרטון חדש שיועלה לאינטרנט ומסביר את עמדתה של ישראל, לפחות כפי שהיא נראית בעיניו.

הסרטון החדש, בכיכובו של איילון, נושא את השם: "האמת על הגדה המערבית". הוא נראה שם מסביר את עמדותיו באנגלית, כשבכל העת ממחישים מאחוריו קטעי אנימציה את המסר שהוא מבקש להעביר.

"לעיתים אנחנו שומעים על 'השטחים הכבושים' ועל 'הגדה המערבית'", פותח איילון את דבריו. "נתחיל בשאלה פשוטה אבל חשובה מאוד: ממי כבשה ישראל את הגדה מהערבית? מהפלסטינים? לא. ב-1967 לא הייתה אומה ערבית או מדינה ערבית ששמה פלסטין", הוא קובע.

אותה הגברת - בשינוי אדרת

הסרטון בכיכובו של איילון מבוסס כמעט לגמרי על קטע וידאו מבית היוצר של מועצת יש"ע, שבו הועלו טענות דומות. איילון המשיך והסביר: "אם לירדן לא הייתה דרישה חוקית (על השטחים) ופלסטין לא הייתה קיימת, מי זכאי לבעלות על השטח הזה?", הוא שואל.

שלמה בלס, תסריטאי ומפיק חברת "רוגטקה" האחראית על הסרטון החדש, הסביר כי הוא "מבוסס על עובדות ויותר מזה - הוא בא לקחת את כל התפיסה המקובלת על ישראל, הגדה המערבית ויהודה ושומרון כדי לתת את הסיפור האמיתי".

על הצורך בנוכחות סרטון שכזה ברשת הסביר איילון: "אנחנו לוקחים דוגמה מהצלחות שהיו ביוטיוב ובפייסבוק, כדי להעביר באותו הפורמט את המסרים שלנו".

קרב אבוד מראש או חץ שמכוון לצעירים?

ראוי לציין כי כל העובדות שיוצגו לעיני הצופים נבדקו ואושרו על ידי המחלקה המשפטית של משרד החוץ. הבמאי אשלי לזרוס, שהתנדב לסייע להפקת הסרטון, הסביר כי עשה זאת מכיוון ש"אנשים לא יודעים מהן העובדות למרות שהם בטוחים שכן. מה שקורה זה שהם נסחפים אחרי תעמולה. כשמישהו משקר פעם אחר פעם, אנשים מתחילים להאמין שהוא דובר אמת".

בסיכום הסרטון, פונה איילון לצופיו בבקשה: "אנא, הפסקו להשתמש במונחים של 'גבולות 1967' או 'השטחים הכבושים' - מכיוון שהם פשוט אינם נכונים".

האם המהלך יעזור? כנראה שרק ימים יגידו. בדעת הקהל העולמית זה נראה כמו קרב אבוד בראש, אבל ההנחה של איילון היא שקיים קהל צעיר וחדש שאינו יודע דבר וחצי דבר על תולדות הסכסוך במזרח התיכון והגורמים לו. סגן שר החוץ סבור שבוודאי לא יזיק גם אם הסרטון החדש ירגיז מישהו - נהפוך הוא: לפי כללי המשחק החדשים, זה צפוי רק להגביר את התפוצה שלו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת