בדרך למדינה: הפלסטינים מתכננים לעקוף את מועצת הביטחון

מסתמן כי הפלסטינים צפויים לפנות רק לעצרת הכללית של האו"ם כדי לקדם הכרה במדינת פלסטין, כך מדווח הבוקר עיתון "הארץ". ההחלטה: מאחר שבעצרת הכללית צפויה המדינה הפלסטינית לרוב גדול ואילו במועצת הביטחון צפוי וטו אמריקני. המשמעות: פלסטין לא תתקבל כחברה מלאה באו"ם

אבו-מאזן ובאן קי-מון. ארכיון (רויטרס)

ברשות הפלסטינית מתכננים בספטמבר הקרוב לפנות ישירות לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה להכיר במדינה פלסטינית, זאת כדי להימנע מהטלת וטו אמריקני במועצת הביטחון - כך מפרסמים הבוקר כתבי עיתון "הארץ" ברק רביד ואבי יששכרוף.

על פי הפרסום, בכך יוותרו למעשה הפלסטינים על הניסיון להתקבל כחברה מלאה באו"ם, מהלך שמחייב את אישור מועצת הביטחון, ויבקשו מהעצרת הכללית להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967 - שלא תהיה חברה מלאה באו"ם.

ההחלטה, לדברי אותם הגורמים, התקבלה לאחר כישלון פגישת הקוורטט בוושינגטון בשבוע שעבר, מה שהוביל לתובנה שווטו אמריקני על ההחלטה הוא ודאי. דיפלומטים בכירים באיחוד האירופי אמרו כי כישלון פגישת הקוורטט דחף עוד יותר את הפלסטינים לקדם את הפנייה לאו"ם, ומטילים את האשם בכישלון זה על ארה"ב, שהציעה לחברות הקוורטט נוסח החלטה חד צדדי לטובת ישראל.

בתוך 24 שעות: הכרה במדינה הפלסטינית

לדברי אותם גורמים פלסטינים, תומכים יו"ר הרשות אבו-מאזן ויועציו הפוליטיים בפנייה ישירה לעצרת הכללית של האו"ם. למרות שלעצרת הכללית אין סמכות לקבל את פלסטין כחברה מלאה באו"ם, אין לארה"ב זכות וטו על הצעות בפורום הזה - ולכן היא צפויה לעבור.

יתרון נוסף עבור הפלסטינים של מהלך מן הסוג הזה הוא בכך שהצעת החלטה בעצרת הכללית ניתן לזמן גם בהתראה של 24 שעות בלבד. דיון במועצת הביטחון לוקח זמן רב יותר לזמן. מעבר לכך, הפלסטינים צפויים לזכות ברוב מוחלט בעצרת הכללית של כ-140 מדינות.

עבור הפלסטינים, החלטה בנושא של העצרת הכללית אמנם פחות משמעותית מהחלטה של מועצת הביטחון, אך ניתן להקביל אותה להחלטה 181 מכ"ט בנובמבר 1947, שהביאה לאישור תכנית החלוקה של ארץ ישראל.

הפלסטינים נגד מדינה ובעד חמאס

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת