ליברמן: "ארדואן רוצה להשפיל את ישראל"

דרישתו האחרונה של ראש ממשלת טורקיה להסיר את המצור מעזה כתנאי לחידוש היחסים עוררה זעם רב בדרג המדיני בישראל. גורם מדיני הזהיר כי בכך "סגרה ההנהגה באנקרה את הדלת מעל הגישושים לחמם את הקשר"

אחרי שניסיונות חימום היחסים עם טורקיה מצד ישראל התקבלו באנקרה רק שלשום במטח האשמות והצבת תנאי חדש מצד רג'פ טאיפ ארדואן לנורמליזציה - הסרת המצור מעל עזה, התייחס הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן להתפתחויות ותקף בחריפות את ראש ממשלת טורקיה.

בריאיון לתכניתו של אריה גולן ברשת ב' של "קול ישראל" אמר שר החוץ כי "ארדואן לא מעוניין בשיפור היחסים עם ישראל אלא להשפילה ולקעקע את מעמדה הבינלאומי".

בשיחה באותו הנושא, אמר מי שתואר כ"גורם מדיני בכיר" בישראל לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בעצם ההתעקשות על הסרת המצור מעל הרצועה כתנאי לחידוש היחסים התקינים "סגרה הנהגת טורקיה את הדלת ליכולת להביא ליישור ההדורים בין שתי המדינות".

עם זאת, דווח ב"רויטרס" כי גורמים בכירים אחרים בירושלים הביעו עמדה שונה מזו של הגורם שצוטט ושל ליברמן, שלפיה נמשך השיח בין ישראל לבין אנקרה - לקראת פרסום הנוסח המלא של דוח האו"ם על אירועי המשט הטורקי והשתלטות השייטת על ה"מרמרה".

ליברמן מתנגד לכל התנצלות מצד ישראל על אירועי המשט

דרישתו של ארדואן להתנצלות - עוד טרם הצבת התנאי החדש - עוררה מחלוקת עזה בדרג המדיני. רק בימים האחרונים הבהיר ליברמן כי הדבר אינו מקובל עליו בשום פנים ואופן.

"היחסים עם ישראל לא ישובו להיות כפי שהיו בעבר מבלי שהיא תאפשר להעביר לעזה סיוע הומניטרי ותסיר מעליה את המצור ומבלי שנקבל ממנה התנצלות רשמית על המתקפה שלה על המשט והבטחה לפצות את משפחות ההרוגים", אמר ארדואן בשישי האחרון.

הוא הוסיף כי "הסרת המצור היא המהלך החשוב ביותר להבטחת היציבות באזור ואבן דרך חשובה בדרך לפתרון הבעיה הפלסטינית. ישראל רודפת פעילים בארגוני סיוע עצמאיים שנשלחו לעזה - בניגוד מוחלט להוראות החוק הבינלאומי. עד שכל זה לא יקרה, לא תיתכן נורמליזציה עם ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת