דוח האו"ם על ה"מרמרה" קובע: ישראל לא צריכה להתנצל

דוח ועדת פאלמר לבחינת אירועי המשט הקודם לעזה, שיפורסם בשבוע הבא, קובע כי צה"ל השתמש בכוח מופרז - אבל גם כי טורקיה, במקום למנוע את המשט, עודדה אותו. האו"ם לא דורש מישראל להתנצל רשמית בפני הטורקים, שכעת מנסים לעכב את פרסום הדוח הרשמי

דוח פאלמר, דוח האו"ם על המשט הקודם לעזה שצפוי להתפרסם בשבוע הבא, קובע כי הסגר הימי של ישראל על עזה חוקי ולא תובע מישראל התנצלות על הרוגי ספינת ה"מרמרה".

כמו כן, עולה מהדוח של ג'פרי פאלמר, ראש ממשלת ניו זילנד לשעבר, כי הטורקים יכלו למנוע את המשט, אך למרות זאת בחרו לעודד אותו. מבחינת ישראל, קובע הדוח כי ההשתלטות של צה"ל על ה"מרמרה" הייתה במרחק גדול בלב ים וכי היה שימוש "בכוח מופרז".

טורקיה מנסה כעת לדחות את הפרסום הרשמי של הדוח. אמש התפוצצו המגעים בין ישראל לבין הטורקים בניו יורק. הטורקים, כך לפי גורם ישראלי בכיר, גילו אפס מרחב תמרון ו"כך אי אפשר להגיע להסכם".

רה"מ: "הכרה בחוקיות הסגר והגנה על החיילים שלנו"

ראש הממשלה נתניהו התייחס הערב לסוגיה, בביקור מדיני ברומניה: "צריך שההתדיינות הזו תניב בסופו של דבר את ההסכמה שהיא רלוונטית לאינטרסים שלנו".

"יש לנו שני אינטרסים עליונים והם הכרה בחוקיות הסגר הימי והגנה על החיילים שלנו, וזה מה שאנו מנסים לקדם", אמר. "אם זה ניתן להשגה יחד עם שיפור יחסינו עם טורקיה, בבקשה".

שר החוץ ליברמן אמר מוקדם יותר היום כי ישראל לא תסכים לדרישת אנקרה להתנצלות ישראלית,"אנחנו לא מוכנים לקבל תכתיב ולא מוכנים להשפלה ולא להפקרת חיילי צה"ל. התנצלות היא לא פשרה, מבחינתי זו השפלה וזו הפקרת חיילי צה"ל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת