האם אבו מאזן יכיר ב"מדינה יהודית"?

בעוד ניסיון למנוע את ההכרזה באו"ם על מדינה פלסטינית, מתגבשת בארה"ב ובצרפת יוזמה לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. מסמך חדש שמנסחים גורמים שונים קובע כי המו"מ יתבסס על חזרה לגבולות 67, כפי שנקבע בנאום אובמה, אולם הפלסטינים יתחייבו להכרה במדינה יהודית

מתקרבים לחידוש המשא ומתן? בתקופה האחרונה מתגבש מהלך שעיקרו לנסות להניא את הפלסטינים מפנייה לאו"ם כדי לקבל הכרה במדינה עצמאית באו"ם בחודש ספטמבר. גורמים מדיניים עמלים על ניסוח מסמך שיביא לחידוש השיחות עם ישראל - שיכלול הכרה פלסטינית במדינה יהודית.

מי שעומדים מאחורי היוזמה הם דניס רוס מהמועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, וגורמים בארמון האליזה בפריז. יחדיו, הם מנסים לנסח מסמך שיפורסם בפגישת הקוורטט ב-11 ביולי.

על פי מקורות, המסמך יחזור על הדברים שאמר נשיא ארה"ב ברק אובמה לגבי הצורך לדון על בסיס גבולות 67, עם חילופי שטחים מוסכמים. בנוסף, קיימת כוונה "להשחיז" את הדרישה מהפלסטינים, כדי שבסוף המשא ומתן הם יכירו בישראל - גם כמדינה יהודית.

הדברים נעשים מתוך הידברות עם ירושלים ורמאללה. כרגע הניסיון הוא להביא לחידוש השיחות ביולי, מיד אחר כך להפסיק בשל חודש הרמדאן. ואז לחדש את המשא ומתן, ולא ללכת דיון בעצרת האו"ם בספטמבר.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת