ישראלית תוסגר לצרפת אחרי עשור?

הישראלית אורטל ביטון נתפסה לפני עשור בצרפת כשברשותה תשעה קילוגרמים של קוקאין. היא נמלטה לישראל וחשבה שבזאת נסגר התיק. עכשיו, 10 שנים אחרי כשהיא כבר אם לשני ילדים, התברר לה שהיא עומדת בפני הסגרה לצרפת. עכשיו היא מנסה לעשות הכל כדי לא להשאיר את ילדיה מאחור

הסיוט של אורטל ביטון התחיל בשנת 2001, לפני עשר שנים, כאשר נתפסה בצרפת יחד עם חברה כשבתיקה תשעה קילוגרמים של קוקאין. היא נמלטה לישראל ולאחר חקירה קיבלה הודעה שהתיק נסגר. עם זאת, 10 שנים אחרי, כשהיא עם בן זוג ושני ילדים, היא קיבלה צו הסגרה לצרפת.

מדובר במקרה נדיר מאוד שבו ישראל עומדת להסגיר אזרחית מן השורה למשטרה הצרפתית ומקרה נדיר יותר שתתבצע ההסגרה יותר מ-10 שנים אחרי ביצוע העבירה, לכאורה.

הסיפור הרע הזה התחיל בדרום אמריקה. לאחר שהשתחררה מצה"ל, יצאה אורטל יחד עם חברה לטיול הגדול. בסופו היא רצתה לחזור לישראל, עם עצירה בצרפת, אך שם גילו השוטרים הצרפתים הפתעה במשקל כבד.

"כשנחתנו בצרפת עלו סוכנים למטוס וביקשו מאיתנו לרדת ממנו", נזכרת ביטון. "הם לקחו אותנו לתיקים שלנו וככה הם גילו סמים בתוך התיק. תשעה קילוגרמים", היא מוסיפה. בחקירה טענה אורטל שהסמים פשוט לא שלה. "אני בטוחה שמישהו הכניס לי את זה", היא אומרת.

בתום החקירה שוחררו הבנות, אך הדרכונים נשארו במשטרה הצרפתית. אורטל וחברתה לקחו את הרגליים ונמלטו לישראל עם דרכונים מזויפים. "הגעתי לארץ וישר ניגשתי למשטרה כדי לספר את הכל, בפרטי פרטים", היא נזכרת. "אחרי כמה ימים באו לחקור אותי וכעבור מספר חודשים נמסר לי שהתיק נסגר", היא מוסיפה.

האם אורטל תשאיר את ילדיה מאחור?

בינתיים המשיכה המשטרה הצרפתית לעבוד והוציאה צו הסגרה נגד אורטל וחברתה על הברחת קוקאין. "כרגע המשפט עומד בפני החלטה. לאחר מכן הכדור עובר לידיים של שר המשפטים שהוא זה שמחליט אם להסגיר או לא", מסביר עו"ד שרון קינן, סנגורה של ביטון.

עשר שנים אחרי העבירה אורטל מתחננת שלא יסגירו אותה. מתעקשת שלא ביצעה את המיוחס לה ומתקשה להתמודד עם העובדה שאולי תאלץ לעזוב את בנה הרך. עם זאת, בפרקליטות טוענים שמדובר בעבריינית מסוכנת שמקומה בכלא בצרפת - גם עשר שנים אחרי.

"זה לא יקרה. זה חלום רע מאוד שעוד מעט ייגמר", היא מנסה לשכנע את עצמה בדמעות. "אני מפחדת מהכלא בישראל, אז הכלא הצרפתי? יש שם אנטישמיות", היא אומרת.

"האבסורד הוא שצרפת מעולם לא הייתה מסגירה אזרח שלה למדינת ישראל ואילו מדינת ישראל פשוט מעיפה אזרחים שלה לידי הרשויות הצרפתיות", מסכם עו"ד קינן את הפרשה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת