טורקיה: אין טעם לדבר עם ממשלת ישראל

השר משה (בוגי) יעלון נשלח לאירופה כדי לדון עם בכירים במשרד החוץ הטורקי בעקבות המתיחות בין המדינות. יעלון הבהיר לטורקים: מוכנים לפצות - אך לא להתנצל. בעקבות הפרסום בחדשות 2 זועמים באנקרה: לא ניתן לקיים דיאלוג דיסקרטי. אין טעם לדבר עם ישראל

המתיחות בין ישראל לטורקיה נמשכת: הערב נחשף לראשונה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר שליח בכיר במיוחד לשיחות שיתקיימו לאחרונה בניסיון להרגיע את המתיחות עם הטורקים - השר משה (בוגי) יעלון. בעקבות הפרסום בחדשות 2 בכירים באנקרה זועמים: אי אפשר לקיים דיאלוג דיסקרטי עם ממשלת ישראל.

יעלון הצטרף לנציג הישראלי בוועידה הבינלאומית יוסף צ'חנובר, והשניים פגשו באירופה שני נציגים טורקים בכירים ממשרד החוץ בניסיון לצנן את המתיחות.

במהלך המפגש הבהיר יעלון לטורקים כי ישראל לא תתנצל על אירועי המשט, למרות דרישתה של אנקרה. "אנחנו מוכנים להביע צער על מותם של תשעת הטורקים במשט, וגם לפיצוי כספי במסגרת קרן הומאניטארית, אבל אנחנו מסרבים להתנצל", קבע יעלון.

טורקיה: אי אפשר לקיים דיאלוג דיסקרטי

בצד הטורקי מיהרו להגיב בעקבות הפרסום. בכירים טורקים הביעו זעם ותסכול מעצם ההדלפה על קיום המגעים, ומחוסר היכולת לקיים דיאלוג דיסקרטי עם ממשלת ישראל.

לטענת הטורקים ישנה אכזבה נוספת הנוגעת לגופו של עניין. לדבריהם המפגש כולו הוקדש אך ורק לסוגיית ההתנצלות על הרג האזרחים הטורקים במהלך ההשתלטות על "המרמרה". הצד הטורקי התרשם שיש נכונות מצד ישראל למצוא נוסחה שתפתור את הפרשה שתכלול התנצלות. אבל לאחר הפרסום הם מדגישים, כי אם זאת הגישה אין טעם במגעים מכיוון שטורקיה לא תוותר על ההתנצלות.

שר החוץ אביגדור ליברמן עודכן בפרטי המפגש, והוא נקבע בתיאום איתו. זאת בעקבות המשבר שאירע בפעם הקודמת, כאשר נתניהו שיגר את בנימין בן אליעזר לשיחות חשאיות, והדבר גרם למשבר אישי בין השניים.

בלשכתו של יעלון סירבו להתייחס לדיווח וכך גם בלשכת ראש הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת