גבי אשכנזי מותח ביקורת על מאיר דגן

הסערה בעקבות דבריו של ראש המוסד לשעבר מסרבת לדעוך. במהלך אירוע התרמה בקנדה התייחס הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לדבריו של מאיר דגן, ואמר כי הוא בטוח שהרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ החדשים לא יהססו להביע את דעתם מול הקברניטים

אשכנזי מגיב על פרשת דגן. ארכיון (חדשות 2)

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שובר שתיקה: במהלך אירוע התרמה בקנדה התייחס אשכנזי לפרשת מאיר דגן שמסעירה את המדינה ואמר: "מה שחשוב זה לשמור את המחלוקות בתוך החדר, לא מחוצה לו".

על פי הדיווח של בן כספית בעיתון מעריב, הרמטכ"ל לשעבר התייחס להתבטאויות השונות במחלוקת של ראש המוסד היוצא ואמר: "אני סמוך ובטוח שגם בני (גנץ), גם תמיר (פרדו) וגם יורם (כהן) יידעו להגיד את דעתם לקברניטים, לא יהססו להביע אותה ולא ירכינו ראש".

דברים אלו נאמרו בתגובה לדברי דגן שעל פיהם רק הוא, דיסקין ואשכנזי בלמו את מתקפה מתוכננת על אירן. אשכנזי הוסיף כי "ישראל חייבת לעבוד עם השחקנים הבינלאומיים להגברת הסנקציות הבינלאומיות על אירן. זה המעשה הנכון לעשותו בשעה הזאת, יחד עם זה חייבת להיות על השולחן אופציה צבאית ממשית".

"אסור לישראל שיהיה מצב לאופציה של פטריה גרעינית מעל שמיה, אבל זה לא אומר שהאופציה הצבאית היא האפשרות הכי טובה ברגע זה", אמר אשכנזי. "אני לא חושב שיש מקום להביע דעה אם תקיפה באירן היא המעשה הנדרש כעת, או אופציות אחרות, יש נימוקים לכאן ולכאן, ברור שיש ויכוחים ויש מחלוקות, אבל מה שחשוב זה לשמור אותם בתוך החדר ולא מחוצה לו".

דבריו של אשכנזי נאמרו במהלך ערב התרמה לעמותת על"ה הישראלית, שנערך בביתו של הנדבן היהודי ג'רי שוורץ המתגורר בקנדה.

דגן נדרש להשיב את הדרכון הדיפלומטי

אמש פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ראש המוסד לשעבר נדרש בצעד חריג ביותר להחזיר למדינה את הדרכון הדיפלומטי שברשותו. לאחר שנודע לדגן על המהלך, הוא ביקש להשאיר אצלו את הדרכון בגלל מקבץ קרוב של נסיעות לחו"ל. פנייתו נענתה בשלילה. הדרכון הדיפלומטי הוא לא רק סממן של יוקרה, אלא בעל חשיבות ביטחונית, מעניק חסינות וגם הקלות.

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "משרד החוץ אישר לדגן עם סיום תפקידו ולפנים משורת הדין להישאר עוד תקופת מה עם הדרכון בשל מספר נסיעות אותן ביקש לבצע. רק בסיומן הוא יחזיר את הדרכון הדיפלומטי. יש לציין כי הנוהל קובע כי כל אדם המסיים את תפקידו הדיפלומטי חייה להשיב את הדרכון לאלתר". בתגובה המקורית נפלה טעות פרוידיאנית ובמקום שמו של דגן השתרבב שמו של עוזי ארד, יועץ ראש הממשלה שנאלץ להתפטר לאחר שהדליף מידע.

מבדיקת חדשות 2, עם זאת, עולה כי מדובר בצעד חריג ביותר, במיוחד הדרישה להשבת הדרכון מהיום להיום. לבכירים אחרים ניתנה האפשרות להשאיר אצלם את הדרכונים הדיפלומטיים עד שפג תוקפם ולעתים אף תוך מתן הארכה. יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה חבר הכנסת יואל חסון אומר כי שלילת הדרכון, מסכנת את בטחונו של דגן, ומונעת ממנו את ההגנה הבסיסית של הדיפלומטיה הבינלאומית בכל סיטואציה שאליה הוא עלול להיקלע בחו"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת