ברלוסקוני: על חמאס להכיר בישראל

ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת איטליה ברלוסקוני קיימו בצהריים מסיבת עיתונאים משותפת, לאחר שהבוקר התקיימה שם ישיבת הממשלה השבועית - יחד עם ממשלת איטליה. "ידידותך באה מהלב", אמר נתניהו, וברלוסקוני השיב: "ישראל היא המדינה היחידה בה נשמרות זכויות המיעוט"

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני קיימו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים משותפת ברומא. נתניהו ו-8 שרים מממשלתו הגיע לאיטליה אתמול ואף קיימו שם הבוקר ישיבת ממשלה משותפת עם ממשלתו של ברלוסקוני.

"ידידותך באה מהלב והעם בישראל מוקיר אותה", אמר נתניהו לברלוסקוני בפתח דבריו. "אם אירן תשיג נשק גרעיני, האביב הערבי יהפוך לחורף מוסלמי", הזהיר. "שלום צריך להיות תוצר של שיחות ומשא ומתן ולא של הכרזה חד-צדדית. אם האו"ם יכיר במדינה פלסטינית, לא תהיה לפלסטינים סיבה לשבת למו"מ".

"ישראל היא מדינה בעלת דמוקרטיה ייחודית", השיב לו ראש הממשלה האיטלקי. "ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון, שבה נשמרות זכויות המיעוט". ברלוסקוני הכריז במהלך מסיבת העיתונאים שהוא מתנגד להכרזה חד צדדית באו"ם על מדינה פלסטינית וחזר על העמדה שהביע בעבר, על פיה לשלום מגיעים במשא ומתן ולא בדרך שעוקפת את המו"מ – דרך הכרזה באו"ם.  "אף גוף כיום שיכול לייצג את האינטרס הפלסטיני על כל פלגיו. על חמאס להכיר בישראל כמדינה יהודית בת קיימא", לדברי ברלוסקוני.

ראש הממשלה האיטלקי הציע לארח פסגת שלום מיוחדת בסיציליה, ואמר שגם הוא וגם חלק מעמיתיו באירופה חושבים כמותו. ברלוסקוני טען גם שארצו תעשה מה שניתן כדי לבלום התחמשות צבאית של נשק גרעיני באירן ואמר שהוא ועמיתיו עושים כל שביכולתם לשחרורו של גלעד שליט. ברלוסקוני דיבר על הקשר המיוחד שבין שני העמים, הישראלי והאיטלקי, ואמר: "ישראל היא המקום היחיד בה יש שיוויון זכויות אמיתי בין ערבים, יהודים וכלל האזרחים". 

נתניהו הודה לברלוסקוני על קבלת הפנים החמה לה הוא ושמונת שריו זכו באיטליה, בבירה רומא ובאירועים המיוחדים שנערכו מילאנו וגם הודה על ההזמנה לערוך שיחות שלום באיטליה. "מי יתנגד לדבר על שלום עם כזה נוף וכזה אוכל", אמר נתניהו. 

במהלך מסיבת העיתונאים, הגיב ראש הממשלה האיטלקי להערת נתניהו על יופיו של ציור שהיה תלוי מאחוריהם, מעשה ידיו של האמן האיטלקי רפאל ואמר, "אלו מסיבות ה'בונגה בונגה' של המאה ה-16".

נתניהו הגיב לראשונה למועמדותו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לתפקיר ראש הקרן הבינלאומית למטבע, ואמר שהוא בהחלט תומך במועמדות של פישר וכי הוא אינוסבור שגילו מהווה מכשול לכהונה אפשרית.

ברלוסקוני בעבר: "לא נתמוך בהכרה חד-צדדית"
 
לפני כחודש, באירוע לרגל יום העצמאות בשגרירות ישראל באיטליה, אמר ברלוסקוני כי "בשום פנים ואופן, ממשלת איטליה לא תתמוך בהכרה חד צדדית של מדינה פלסטינית.

ברלוסקוני, שעמד בראש היוזמה לכלול את חמאס ברשימה השחורה של ארגוני הטרור העולמיים, אמר כי הסכם הפיוס בין פת"ח וחמאס, קרוב לוודאי "לא יקרב את תהליך השלום" וכי "ממשלת חמאס תהיה חייבת לקבל את תנאי הקוורטט", הקוראים להכרה בישראל ובהסכמים קודמים לצד גינוי הטרור. במסגרת נאומו, הגדיר ברלוסקוני את מדינת ישראל כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ואיחל לישראלים להיות "עם חזק, צודק, עשיר ומאושר".

"ברור שזה לא יהיה אפשרי שיהיו מגעים כלשהם בין מדינת ישראל למדינה פלסטינית, אם לא תהיה הכרה מלאה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים בביטחון", אמר אז ראש ממשלה איטליה. "אני מקווה שזה יתקיים בסופו של דבר, עם ברכת כל מדינות המערב. התרומה הישראלית לעולם המערבי בתחומי התרבות והספרות חשובה ביותר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת