"ארה"ב אמרה לנו: הכרזה חד-צדדית היא לא אופציה"

סאיב עריקאת, ראש צוות המו"מ הפלסטיני, מודה בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות" כי האמריקנים מתנגדים בנחרצות להכרזה חד-צדדית על מדינה פלסטינית באו"ם בספטמבר. "הבנתי מהאמריקאים שבמקרה של הכרזה הם עלולים לקצץ לנו בסיוע", אמר עריקאת, "שנתיים לא באתם לשולחן המו"מ, אני לא רוצה להתחנן שתעשו איתנו שלום"

ראש הצוות הפלסטיני למו"מ, סאיב עריקאת, מודה בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות" כי ארה"ב הבהירה לפלסטינים שהכרזה חד צדדית על מדינה היא לא אופציה, וכי הבין מהאמריקנים שבמקרה של הכרזה - הם עלולים לקצץ בכספי הסיוע לפלסטינים.

"איננו באים לאו"ם כדי להכריז חד-צדדית על הקמת מדינה פלסטינית", אמר עריקאת בראיון. "איננו באים לאו"ם לבקש הכרה. אנחנו באים לבקש קבלה. אנחנו מבקשים מהאו"ם לקבל מדינה פלסטינית בגבולות 67', שתחיה בשלום ובביטחון לצד מדינת ישראל. אבל האמריקנים אמרו: 'לא, האו"ם זו לא אופציה'. אחר כך אמרנו להם שהאופציה שלנו היא משא ומתן".
   
"אמרתי לאמריקנים: אם נתניהו לא יסכים לשתי מדינות בגבולות 67', ולא ישוב לשולחן המשא ומתן, ואתם תטילו וטו - אז תקחו אתם את ביבי נתניהו", הסביר עריקאת את תגובתו לדברי האמריקנים. "ביבי נתניהו הצליח לגרש אותנו מחדר המשא ומתן. אנחנו רוצים לחזור למשא ומתן. זאת האופציה של אבו מאזן. אם מר נתניהו יסרב לומר במו פיו "שתי מדינות בגבולות 67'' - הוא יכול לומר זאת באנגלית, ברוסית, בעברית, בלטינית, או בכל לשון שיבחר, אם הוא ימשיך לבנות התנחלויות, ואם ארה"ב תבחר להטיל וטו על הצעת הקבלה שלנו לאו"ם, ואם הקונגרס האמריקני  יחליט להחרים אותנו ולהפסיק את הסיוע שלנו  - אז אמרתי להם: נתניהו יכול להזמין את שני בתי הקונגרס להתנחלות בית אל. לדעתי הוא יהיה השליט היחיד בין נהר הירדן לים התיכון".

בהמשך עבר עריקאת לפנייה ישירה אל ראש הממשלה הישראלי. "מר נתניהו, יש לך מכתב הכרה משנת 1993, בו אש"ף הכיר בזכות קיומה  של מדינת ישראל בגבולות 67'.  זה עדיין תקף. אנחנו מכירים בישראל, מר נתניהו. האם אתה מכיר, מר נתניהו, במדינה פלסטינית בגבולות 67' שתחיה לצד ישראל? אמור זאת!"

"ספטמבר יהיה רגע האמת שלי. אם אתה רוצה לקרוא לעיר הולדתי יריחו, לנאבלוס לקרוא שכם, ולפנות אליי בתור מר סאיב עריקאת - שיהיה לך לבריאות. אבל מה שמר נתניהו עושה היום בגדה המערבית הוא להרחיב את התנחלות ורד יריחו. הוא  מרחיב את כל ההתנחלויות בגדה ואז הוא בוחר לשחק ביחסי ציבור. לנאומו בקונגרס ולנאומו באיפא"ק יש לי תשובה בשש מילים: נתניהו הוא לא שותף להשגת שלום".

"אתם רוצים לראות את תוצאות המשא ומתן עוד בטרם החל"

"אתם רוצים תוצאות כי אני נושא ונותן חלש, כי אני בא מעמדת נחיתות, כי אני תחת כיבוש", המשיך עריקאת. "אתם רוצים לראות את תוצאות המשא ומתן עוד בטרם החל. פליטים, גבולות, ירושלים, ביטחון, מים, סיום הסכסוך קץ התביעות - כל אלה נושאים שמונחים על שולחן המשא ומתן. לא יהיה הסכם בלי שישראל ואנחנו נחתום עליו".

לדברי עריקאת, "יש מנהיגות פלסטינית שהכירה בזכות קיומה של מדינת ישראל ולחיות בשלום ובביטחון בגבולות 67'. וכעבור  שנה של משא ומתן עדיין אין לכם ראש ממשלה שיאמר 'אני מקבל מדינה פלסטינית בגבולות 67''.
  
"בחודש ספטמבר, אם נתניהו יבחר בהתנחלויות במקום בשלום, אם יבחר ביחסי ציבור במקום במציאות, אם יבחר בעבר במקום בעתיד - אנחנו נצטרך לומר לפלסטינים 'נכון, נתתם לנו הזדמנות, עשינו כמיטב יכולתנו, הכרנו במדינת ישראל, אבל אנחנו נכשלנו!'", סיכם עריקאת.

לחלק ב' של הראיון עם סאיב עריקאת

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת