הצעת החלטה בסנאט האמריקני: למנוע נסיגת ישראל לקווי 67'

ישראל, הפלסטינים והממשל האמריקני מחפשים נוסחה לשוב למו"מ - אך בינתיים בסנאט האמריקני מגבשים הצעת החלטה שתסנדל את הנשיא אובמה: ע"פ הצעה שהוצגה הלילה – לא ניתן יהיה לחייב את ישראל לסגת לקווי 67' במסגרת הסכם עם הפלסטינים. מגישי ההצעה: "שמירה על גבולותיה של ישראל – אינטרס לאומי אמריקני"

אבו מאזן ורה"מ נתניהו. הסנאט יטרפד? (חדשות 2)

בזמן שבישראל וברשות הפלסטינית ממשיכים לחפש נוסחאות לחידוש המשא ומתן, גורמים בסנאט בארצות הברית מנסים לקדם החלטה לפיה ישראל לא תיסוג לקווי 1967 במסגרת הסכם עם הפלסטינים. מספר סנאטורים בראשות הסנאטור הרפובליקני אורין האץ', הציגו אמש את הצעתם, המהווה לטענתם "אינטרס חיוני אמריקני".

"שובה של ישראל לקווי שביתת הנשק מהארבעה ביוני 1967 עומדת בסתירה למדיניות האמריקנית והביטחון הלאומי", נכתב בהצעת ההחלטה שהגישו האץ' ועמיתו הסנאטור ג'ו ליברמן.

בארצות הברית מדווח כי עד כה הצעת ההחלטה זוכה לתמיכתם של כ-30 סנאטורים, חלקם גם דמוקרטים. לפי ההצעה, "על המדיניות האמריקנית לתמוך בישראל ולהקל עליה בשמירה על גבולות ברי הגנה". עוד מדווח כי הצעת ההחלטה שהוגשה מהווה מכה קשה למסרים שהשמיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה בנאומו המדיני בחודש שעבר.

בכירים ברשות לאבו מאזן: אל תפנה לאו"ם בספטמבר

"הגבולות שהיו קיימים בארבעה ביוני 1967 הציבו את ישראל במצב ביטחוני בלתי יציב, שאיים על יציבות האזור", נכתב עוד בהצעת ההחלטה שהוצגה הלילה. "מטרת ההחלטה הזו היא להדגיש פעם נוספת כי המדיניות האמריקנית היא לתמוך בביטחונה של ישראל ולהכיר בגבולותיה ברי ההגנה".

בתוך כך דווח הלילה כי מתרחבת המחלוקת בקרב בכירי הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לסוגיית הפנייה לאו"ם בחודש ספטמבר בדרישה להכיר במדינה פלסטינית. על פי דיווחים בסוכנויות הידיעות, חלקן פלסטיניות, מספר בכירים ברשות הפלסטינית - ובהם סאיב עריקאת, מייעצים לאחרונה ליו"ר הרשות אבו מאזן לחזור בו מכוונתו לפנות לאו"ם ולחפש נוסחה אחרת לחידוש המשא ומתן עם ישראל. זאת, בהתבסס על מתווה השלום שהציג הנשיא אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת